Děsivý švýcarský fantom. Kdo se skrýval pod plynovou maskou?

Málokdo by řekl, že ve Švýcarsku, které je ve světě známé hlavně svými kvalitními hodinkami, čokoládou, množstvím bank a krásnou přírodou, bychom mohli najít i nějaké to strašidlo. Švýcaři však opravdu jeden děsivý přízrak mají, záhadnou postavu oblečenou ve vojenském plášti a s plynovou maskou na obličeji, který se prochází v lese na západě Švýcarska.

Lesní fantom děsí Švýcary

Jedno desetiletí děsila místní obyvatele na západě Švýcarska v kantonu Fribourg záhadná postava, která se pohybovala po lesích nedaleko malého městečka Maules. Lidé si tohoto fantoma ve zdejším lese poprvé všimli někdy v roce 2003.

Od té doby vyděsil několik desítek lidí a místní obyvatelé raději do lesa přestali chodit. O záhadném přízraku se časem dozvěděla celá země helvétského kříže a dnes Fantoma z lesa u městečka Maules Švýcaři nenazvou jinak než Le Loyon.

Desítky lidí, kteří se s ním v lese setkali tváří v tvář, ho popsali jako muže vysokého zhruba 190 centimetrů, oblečeného ve vojenské uniformě s vojenským pláštěm, který nosí na obličeji plynovou masku. Několik let se spekulovalo o tom, proč je tento muž takto oblečený, a kdo to vlastně může být.

Mezi lidmi začaly kolovat různé teorie, že muž by mohl být nějaký duševně nepříčetný jedinec, nebezpečný pro každého, kdo do lesa vstoupí. Jiní ho považovali za podivína, který očekává nějakou apokalypsu nebo za člověka, který se straní lidí, protože má vrozené deformace tváře, které si zakrývá plynovou maskou.

Milovníci záhad dokonce mluvili o tom, že by to mohl být duch vojáka, který v lese zahynul během druhé světové války. Le Loyon však nebyl jen nějaký výmysl místních obyvatel, protože zdejší lidé se ho skutečně začali bát.

První a jediná fotografie

Švýcarské úřady zpočátku nepovažovaly za nutné pátrat po nějakém podivínovi, který se po lese u městečka Maules prochází ve vojenské uniformě a straší lidi. Když se však v průběhu několika let situace neměnila a děsivé setkání s neznámým fantomem se opakovaly, začali v lese po neznámém muži konečně pátrat i policisté.

Ani po opakovaném pátrání však v lese policie muže ve vojenském oblečení nenašla. Neexistoval prakticky žádný důkaz, že taková postava vůbec existuje. Byly známy jen výpovědi místních lidí, kteří se s ním v lese osobně setkali.

V roce 2013 však švýcarský deník Le Matin publikoval první fotografii švýcarského fantoma, který procházel lesní cestou u městečka Maules. Vyfotografoval ho amatérský fotograf (podle deníku Le Matin nechtěl být jmenován), který se k němu přiblížil na několik desítek metrů.

Neznámá postava je zachycena zezadu, kdy je na ní skutečně vidět vojenský plášť, a i když tato fotka neprokázala existenci fantoma, po letech se opět mezi lidmi rozpoutala veřejná diskuse a o Fantomovi se začalo mluvit po celém Švýcarsku. Policie po zveřejnění fotografie začala po neznámé osobě znovu pátrat, ale znovu neúspěšně.

Sdílet: