Déjà vu: Proč máme pocit, že se některé situace neustále opakují?

Jen málokdo neprožil stav zvaný Déjà vu, kdy máte naléhavý pocit, že se nacházíte v situaci, která se už jednou stala. Většinou ale tento pocit převýší naše logika, která se tomuto jevu brání, seč může. Ale co když rozum lže, zatímco naše intuice mluví pravdu? Odkup vychází fenomén Déjà vu?

Stav, který v naši mysli nastane bez jakéhokoliv varování. Nevíte, kdy to přijde ani za jak dlouho pocit už prožité situace vymizí. Déjà vu můžeme zažít během banálních ale i závažných situacích. Najednou prostě přijde pocit, který vám říká, že tuto situaci jste již prožili, nebo místo kde se nacházíte znáte důvěrně, i když jste zde poprvé. Jak to tedy je? Zahrává si s námi naše mysl, nebo jde o skutečné vzpomínky?

Termín Déjà vu poprvé použil v rámci psychologie francouzský profesor Émile Boirac a to v roce 1876. Záhadný jev definoval jako intenzivní pocit něčeho už dříve prožitého, viděného nebo slyšeného. Nicméně člověk prožívající tento stav, si je vědom, že je v této situaci poprvé.

„Jak bych mohl něco takového zažít, když jsem v této situaci poprvé?“ Takto nějak zní reakce po prožitku a pak hned následuje zavržení celého incidentu návalem logických argumentů. Podle spiritualistů se ale nejedná o náhodu, nýbrž o skutečné útržky z minulých životů. Potvrzují to zejména stavy Déjà vu v neznámých místech, na nichž si připadáte, jako byste zde už byli.

Objevují se i názory, že tento fenomén je důkazem toho, že svůj život prožíváme s různými odchylkami stále dokola. Senzibilové si zase myslí, že se může jednat o záblesky budoucnosti, které jsme již viděli dříve ve snu, a následně nám radí nebo nás varují před nastávající situací.

Na druhé straně jsou samozřejmě psychologové a jejich racionální názory. Jejich obvyklým tvrzením je, že Déjà vu je vyvoláno určitou podobností současnosti s dřívějším zážitkem či vzpomínkou. Zároveň se může jednat o krátkodobý výpadek pozornosti a jakýmsi chvilkovým zapomenutím toho, co jsme v tu chvíli nesoustředěně pozorovali.

Podle vědců jde zas o zpožděný přenos informací z jedné hemisféry mozku do druhé. K tomu dojde s krátkou prodlevou, a proto u toho prý míváme pocit, že už jsme to někdy zažili. Žádné z těchto tvrzení však není dodnes podložené. A jaký je váš názor, odkud fenomén Déjà vu pochází a co nám chce říct?

Sdílet: