Další objev v Nazce. Archeologové našli obří kresbu kočky na náhorní plošině

Při restaurátorských pracích v peruánském městě Nazca narazili archeologové na novou kresbu. Podle místního ministerstva kultury jde o 37 metrů dlouhou kočku a nachází se na jednom ze svahů kopce zvaného Mirador Natural.

Hrozilo, že nově objevený geoglyf bude zcela zničen. „Kresba byla sotva viditelná a mohla zmizet, protože je na poměrně strmém svahu, který je náchylný k účinkům přirozené eroze,“ uvedl peruánský ministr kultury Alejandro Neyra, pro deník The Guardian. „Za poslední týden byl geoglyf vyčištěn a konzervován. Zobrazuje siluetu kočky z profilu s hlavou obrácenou dopředu“ – dodal politik.

Nazca. Nové geoglyfy se stále objevují

Hlavní peruánský archeolog John Isla, který studuje linie Nazca, uvedl, že je docela zarážející, že jsou neustále objevovány nové geoglyfy. Kočka, jak říká, byla vytvořena v pozdní éře Paracasu, která trvala od roku 500 př. n. l. Do roku 200 n. L.

Stojí za zmínku, že v posledních letech se v údolích Nazca objevilo 80 až 100 nových postav , všechny starší než starověká kultura Nazca. Moderní technologie pomohly v posledních letech objevit další kresby. Dříve mohli archeologové nové informace určovat pouze na základě fotografií z letadel, dnes mají mimo jiné drony.

Kresby v Nazce

Kresby z Nazcy jsou čáry táhnoucí se od tuctu do několika desítek kilometrů, vytvářející obrazy viditelné pouze z ptačí perspektivy. Nacházejí se v jihozápadní části Peru a byly vytvořeny indiány Nazca mezi lety 300 př. N. L. A 900 n. L. Byly vyrobeny odstraněním vrstvy štěrku a odhalením lehčí žlutobílé půdy. Na zemi se tak objevily jasné čáry. Tyto skalní kresby o rozloze 450 kilometrů čtverečních představují svým počtem, velikostí a tvarem jednu z největších archeologických hádanek.

Sdílet:
Loading...