Cizinci sestavili žebříček největších podvodů, se kterými se setkali během návštěvy Prahy

Rate this post

Zahraniční turisté, kteří zavítali k nám do České republiky, sestavili seznam těch největších podvodů, se kterými se u nás setkali. Taxikáři, kteří cizincům dávali mnohonásobně větší taxu za ujeté kilometry jsou minulostí. Teď si turisté stěžují například na falešné bezdomovce.

Internetový server Travelscams se zabývá podvody, se kterými se turisté mohou setkat během návštěv různých zemí světa. No a nechybí ani Česká republika. Projekt funguje tak, že své zkušenosti s podvody píší sami turisté, kteří se s takovou situací vážně setkali. Mnohdy nechybí ani video. Vtipná je také uklidňující poznámka, že „většina cest do České republiky je bezproblémová, ale nikdy není na škodu být opatrný.“

S čím se tedy mohou zahraniční turisté setkat, když navštíví naši zemi?

Podvod během směny peněz

Turisté se setkávají jak s nepoctivými směnárnami, tak i s lidmi, kteří nabízejí směnu přímo na ulici. Samozřejmě nás by ani nenapadlo si takto peníze směnit. Ovšem nezkušený turista si řekne, že se vyhne poplatkům za směnu a smění výhodněji. Výsledkem pak bývá, že buď přijdou zkrátka a mají méně, než by měli mít, nebo se jim do rukou dostanou rovnou falešné peníze. Většinou je lokalitou tohoto problému Staroměstské náměstí a Václavské náměstí.

Vyhlášená Staropražská šunka

Tradiční šunka se prodává na mnoha místech Prahy a cizinci jsou vždy v šoku, když dojde na placení. Většinou stánky lákají na nízkou cenu. Ve skutečnosti je to ale cena za 100 gramů. Když pak dojde na placení, turisté jsou doslova v šoku! A jakou radu turisté uvádějí pro další budoucí návštěvníky? Jasně si řekněte, kolik gramů chcete!!

Krádeže

Největším problémem jsou podle turistů krádeže. K nim dochází prakticky všude. V barech, restauracích, na ulici, v nákupních střediscích, parcích i hromadné dopravě. Někdy je do celé akce zapojeno i více lidí. Zejména když jde o krádeže v hromadné dopravě. Jeden člověk zablokuje dotyčného u dveří a další ho okrádá zezadu. Jindy zase na zastávce vyškubnou turistům tašku a utečou ven. Než se turista vzpamatuje, zloděj je pryč.

Vstupenky do divadla Hybernia

Turisté si na serveru Travelscams také stěžují na systém prodeje vstupenek do divadla Hybernia. Pokud si chtějí rezervovat místo v divadle, většinou se setkají s odpovědí, že je divadlo téměř plné a všechny levnější vstupenky jsou vyprodané, ve skutečnosti je ale divadlo zaplněno maximálně z 20%. Zde turisté doporučují návštěvu jiného divadla.

Falešní žebráci

Karlův most a Staroměstské náměstí je jich prakticky plné. Mnohdy ani nejde o Čechy a už vůbec ne o žebráky nebo bezdomovce. Tento druh životního stylu si zvolili dobrovolně, protože je to cesta k tomu si zadarmo zajistit peníze na cigarety, alkohol a jídlo. Jak uvádějí cizinci, kdybyste jim do klobouku hodili jídlo, asi vám ho hodí zpět.

Falešní revizoři v metru

Cizinci bohužel narážejí i na falešné revizory, kteří je obviňují z toho, že mají špatný nebo neplatný lístek, nebo si vymyslí jakýkoliv jiný přestupek. Poté požadují úhradu pokuty.

Falešní mniši

Ano, čtete dobře. Po ulicích se procházejí i falešní mniši, kteří nabízejí amulety, požehnání a jiné tomu podobné věcičky. Z počátku to vypadá, že vám je chtějí darovat. No, zadarmo ale ani kuře nehrabe. Když od nich turisté cokoliv přijmou, atakují je prosbami o peněžitý dar.

Falešné granátové šperky

Česká republika je známá výrobou granátových šperků a mnohdy se stávají suvenýrem nejednoho turisty. Jak ale Česká obchodní inspekce ve spolupráci s celnicí zjistila, ve více vytížených turistických oblastech nabízejí obchody padělky. Jde jen o broušené kameny nebo barevné sklo. Pravý Český granát je označen písmenem G nebo G1.

Petiční charitativní podvod

Toto je situace, kdy se k turistům z ničeho nic přiblíží člověk, který požaduje podpis petice, kde je samozřejmě už několik podpisů. Na první pohled to vypadá, že se situace týká neslyšících a nevidomých nebo jiného sdružení zdravotně postižených. Jakmile turista podepíše, bude požádán o dar, jak se v petici samozřejmě uvádí. Samozřejmě peníze neputují na žádnou charitu ale dotyčnému do kapsy.

Zdroj: ts

Sdílet: