Cicada 3301: Anonymní skupina vytvářející nejtěžší hádanky na světě je dodnes velkou záhadou

Zapomeňte na zednáře, ilumináty či jiné spolky, které jsou záhadou pro nejednoho člověka. Nejtajemnější společností, jaká existuje, je však takzvaná Cicada 3301. Nikdo neví, kdo za spolkem stojí a co vlastně je jeho cílem, jisté však je, že vytváří ty nejtěžší hádanky na světě a hledá ty nejlepší z nejlepších.

Svou první hádanku uveřejnil spolek 4. ledna 2012. Na stránkách podobných sociálním sítím se z čista jasna objevila zpráva se krytou hádankou. Na venek působila zpráva nevinně, avšak k rozluštění jejího pravého poselství jste museli mít značné vědomosti z oboru steganografie (ukrývání tajných zpráv do jiných zpráv), lingvistiky, teorie čísel, kryptografie a dalších vědních disciplín. Kdo hádanku rozluštil prošel vlastně jakýmsi náborem velice inteligentních lidí, navíc se měl dozvědět kdo se za spolkem skrývá.

Nic ale nekončilo u jedné hádanky. Kdo rozluštil první šifru dozvěděl se, že otevírá dveře jen další a další hádance. Každá další je komplikovanější a k rozluštění je zapotřebí různých schopností a znalostí. Internetem se začaly šířit diskuze plné otázek bez odpovědí. Začaly se objevovat pomůcky i nápovědy.

Některé pomůcky dokonce sestávaly z předmětů na utajených místech a lidé, kteří pracovali na řešení hádanek a nemohli se na tato místa dostat, museli čekat, dokud obsah pomůcek někdo nezveřejní na internetu. Šifry také obsahovaly odkazy na popkulturu, literaturu a další oblasti, které měly s kryptografii málo společného.

Našli se mnozí lidé, kteří prohlásili hádanky Cicady 3301 za nevyřešitelné, neměli však pravdu. Úspěšní řešitelé se ozvali s tím, že od Cicady dostali e-maily, nepsalo se v nich však, s jakým záměrem organizace lidí rekrutovala.

Vzhledem k povaze hádanek může být Cikáda 3301 jen skupinou odborníků v oblasti výpočetních technologií, kryptografie a dalších oborů. Může však jít také o tým lidí v rámci zpravodajských služeb jako CIA či MI6. Právě jim by se lidé schopni luštit šifry mimořádně hodily.

Nezůstalo jen při jednom náboru. Po prvním kole z roku 2012 Cicada 3301 prohlásila, že bylo úspěšné. Druhé kolo spustila 4. ledna 2013 a třetí o rok později. V roce 2015 nábor neproběhl a zatím poslední začal 4. ledna 2016.

Sdílet:
Loading...