Chemik úplnou náhodou objevil nejstarší periodickou tabulku světa

Rate this post

Během pořádného úklidu člověk najde ledacos. Své o tom ví i chemik Alan Aitken. Vědec působící na skotské univerzitě procházel úložný prostor pod katedrou, když narazil na unikátní kus vědecké historie.

Mezi chemickými látkami a laboratorním vybavením byly uloženy i staré svitky, které kromě grafů ukrývaly i křehké tajemství v podobě nejstarší periodické tabulky na světě.

Dokument s poznámkami v němčině, byl podroben analýze jedním z největších odborníků na periodické tabulky, který působí na Kalifornské univerzitě. Podle výsledků šetření musela být tabulka vytvořena v letech 1879 – 1886. Toto časové rozpětí bylo určeno na základě prvků, které se ve svitcích objevují.

Tak třeba germánium bylo objeveno v roce 1886 v tabulce není, ale galium a skandium objevené v roce 1875 a 1879 v tabulce jsou. Následné hlubší pátrání ve starých finančních dokladech univerzity odhalilo nákup tabulky z roku 1885 od vídeňského vydavatele, což naznačuje, že se jedná o nejstarší známou periodickou tabulku.

Svitek po svém nalezení dostal opravdu královskou péči. Konzervativní úpravu včetně čištění, pár chemických lázní pro vyvážení pH papíru a jeho nedostatky byly napraveny pomocí japonské praktiky.

Nyní je nejstarší periodická tabulka uložena ve skotské univerzitě v St Andrews, kde je ve speciální vitríně s řízenou klimatizací.

Zdroj: ScienceAlert.com

Sdílet: