Čas na houby – několik bezpečnostních tipů

Pro mnohé je sběr hub koníčkem a kvalitně stráveným časem. Když však jdeme houbařit do lesa, měli bychom vždy pamatovat na naši bezpečnost. Tak například bychom měli informovat své blízké o tom, kam jdeme a kdy se vrátíme. Také bychom neměli zapomenut na mobilní telefon s nabitou baterkou. Díky němu budeme moci v případě potřeby zavolat pomoc.

Houbaření je skvělým a zdravým způsobem, jak trávit volná čas. Zkušenosti z předchozích let ukazují, že ne každý, kdo se do lesa vydá, se v něm dokáže i efektivně orientovat. Pohotovostní služby každým rokem touto dobou hledají desítky ztracených houbařů.

Když tedy vyrážíme do lesa, měli bychom pamatovat hned na několik věcí, které jsou důležité pro naši bezpečnost:

 V první řadě bychom měli nechat informace svým blízkým o tom, kam jdeme a v kolik se vrátíme. Pokud jdeme do neznámých zákoutí lesa, neměli bychom se na takovou cestu vydávat sami. Vezměte s sebou někoho, kdo místo zná. V případě, že si nejsme jistí svou orientací v terénu, raději se nevzdalujme od silnice nebo lesní cestičky.

Také bychom měli pamatovat na baterky a reflexní prvky, díky kterým budeme viditelní i za soumraku a ve tmě. Nejlepším časem na houbaření je však časně ráno. V kapse by nám každopádně neměl chybět nabitý mobilní telefon. Právě v lese, kde je obtížnější orientace a hůře byste záchranářům popsali svou polohu, se bude hodit aplikace Záchranka, o které se více dozvíte zde.

Co se týče samotného sběru hub, pak se řídíme pravidlem „sbírám jen to co znám“. Pokud si svým výběrem nejsme jistí, pak můžete objevenou houbu najít pomocí chytré aplikace nebo si je donést domů a vyhledat je v encyklopedii hub.

A pokud už jste na houbách byli, můžete se v komentářích podělit o své úlovky. Letos rostou!!!!

Sdílet: