Bylo objeveno více než 20 zkamenělých vajec dinosaurů, čtyři z nich mohou obsahovat embrya

Tým paleontologů našel v Aragonu na severovýchodě Španělska více než 20 zkamenělých vajec dinosaurů. Podle vědců jde o jednu z největších koncentrací vajec těchto zvířat dosud objevených na světě. Nález může být starý asi 68 milionů let. Čtyři z vajec pravděpodobně obsahují embrya dinosaurů.

Jak uvedl Miguel Moreno Azanza, který je součástí výzkumného týmu, hledání zahájené v blízkosti města Huesca v roce 2019 mělo za následek překvapivý konec v podobě zakrytých vajec.

„Jsme velmi překvapeni, protože téměř 14 let provádíme různé výzkumy v Aragonu (…) a právě zde k takovému objevu nyní dochází,“ vysvětlil paleontolog, který v posledních letech prováděl výzkum také v Portugalsku.

Moreno Azanza vysvětlil, že první prohlídky v jeskyni poblíž města Huesca začaly v prosinci. Dodal, že v té době nic nenasvědčovalo tomu, že by toto místo mohlo být jednou z největších koncentrací dinosauřích vajec na světě.

Pozůstatky titanosaurů

Další účastník studie, paleontolog Jose Manuel Gasca, popsal průměr vajec nalezených v jeskyni, který činí asi 20 cm. Španělský vědec, který objevil jeskyni v komuně Loarre, odhaduje, že nález může být starý asi 68 milionů let.

Předběžná zjištění španělských vědců ukazují, že více než 20 fosilních vajec, z nichž čtyři mohou uvnitř obsahovat embrya dinosaurů, jsou pozůstatky titanosaurů, skupiny býložravých sauropodů žijících od pozdní jury do konce křídy, zároveň se jedná o jednoho z největších suchozemských zvířat v historii, délka jejich těla dosáhla dokonce více než 30 m a hmotnost byla až 100 tun.

„Doufáme, že díky tomuto objevu budeme moci najít odpovědi na některé zajímavé otázky týkající se reprodukce těchto dinosaurů,“ uzavřel Moreno Azanza.

Vejce několika set samic z Patagonie

Předchozí hlavní objev vajec fosilních titanosaurů se uskutečnil během dvou vědeckých expedic v roce 1997 a v roce 1999 v argentinské Patagonii v Auca Mahuevo. Vejce o průměru asi 11-12 cm obsahovala zkamenělá embrya s otisky kůže. Pravděpodobně několik stovek samic vykopalo hnízda a položilo vejce a poté je pokrylo půdou a rostlinami. Místo, kde k objevu došlo, je nyní chráněno, protože na trh začaly vstupovat ukradená vejce.

Sdílet: