Boží oči v jeskyni Prohodna ohromují návštěvníky z celého světa

Dívat se skrze oči Boží už samo o sobě zní jako zajímavý, avšak nereálný zážitek. To ovšem neplatí v případě bulharské jeskyně Prohodna, které návštěvníci neřeknou jinak než jeskyně Boží oči. Svou přezdívku si zasloužila díky tomu, že poskytuje pohled na oblohu skrze dva přirozeně vytvořené otvory nápadně připomínající oči. Takový pohled vyrazí dech každému, kdo jej uvidí na vlastní oči.

Jen dvě hodiny od hlavního města Sofie, nedaleko obce Karlukovo, najdeme jeskyni Prohodna, která patří k těm největším v Bulharsku. Jeskyně se začala formovat už během čtvrtohor a je dlouhá 270 metrů, což z ní činí největší jeskynní průchod v oblasti. Oblíbenou atrakcí je díky „očím“, které vznikly v důsledku přírodních erozních sil.

Samozřejmě nejde o jediný fenomén, díky kterému se stala jeskyně slavná. Disponuje dvěma vchody přezdívanými Malý a Velký, větší přízeň si ale zasloužil Velký vchod s výškou přibližně 50 metrů, ze kterého se dokonce skáče bungee jumping. Největší atrakcí však zůstávají Boží oči.

Historie jeskyně není dostatečně zdokumentována. Byly zde objeveny stopy prehistorického osídlení, což dovedlo archeology k závěrům, že Prohodna byla domovem lidí, žijících v období neolitu. Samozřejmě i tato skutečnost sem přivádí mnoho turistů, a to v každém počasí. Boží oči jsou totiž jedinečné i když zrovna prší, lidé jim pak říkají Boží plačící oči, protože voda stéká po stěnách jeskyně a vše tak vyvolává patřičný dojem. Nejhezčí pohled na celý úkaz je však v době, kdy svítí slunce a skrze otvory tak prochází světlo, které dodává jeskyni nezapomenutelnou atmosféru.

Zdroj: LLB

Sdílet:
Loading...