Bodiam: jeden z nejznámějších a nejmalebnějších hradů s vodním příkopem

5/5 - (1 vote)

Jeden z nejmalebnějších britských hradů, hrad Bodiam ve východním Sussexu, byl postaven ve 14. století jako velká středověká pevnost. Ačkoliv byl zničen během anglické občanské války, byl částečně obnoven v 19. a 20. století a nyní je oblíbenou turistickou atrakcí.

Historie hradu Bodiam sahá až do roku 1385, kdy byl z původně panského sídla přeměn právě na hrad sira Edwarda Dalyngrigge. V té době sloužil dvojímu účelu, jednak jako symbol společenského postavení pro Dalyngrigge, jednak jako obrana proti potencionální, byť nepravděpodobné, francouzské invazi na jižní pobřeží.

Samotný hrad se pak vyznačuje velkým vodním příkopem a působivou symetrií, s obytnými částmi zabudovanými do zdí obklopujících otevřené nádvoří. Stavba velkého příkopu Bodiamu měla na svou dobu moderní ráz, namísto toho, aby byl napájen blízkými řekami, jak to bylo obvyklé, byl inovativně naplněn prameny.

Příkop pochopitelně sloužil jako téměř nedobytná obrana během středověku, kdy by běžné obléhací války byly neúčinné. Kromě válek růží , kdy se lancasterský majitel hradu Sir Thomas Lewknor vzdal yorkským silám, nebyl hrad Bodiam nikdy napaden nebo dobyt násilím.

I přes silnou vnější obranu, se hrad Bodiam neubránil poškození. Během anglické občanské války byl hrad prodán parlamentu a jeho vnitřek byl takřka zničen. Značně utrpěla také fasáda hradu. Až v roce 1926 koupil pozemek lord Curzon a hrad upravil do současné podoby.

Dnes je hrad Bodiam pod ochrannými křídly organizace National Trust. Každoročně hrad vítá své obdivovatele, kteří musí překročit masivní vodní příkop pomocí velkolepého dřevěného mostu, doplněného originálními padacími vraty. Západní věž a středověká kaple poskytuje pohled do významné minulosti budovy s jejich velkými okny a detailní kamennou výzdobou, která je známkou dřívějšího bohatství a postavení místa. Podrobné informační tabule vás provedou nádhernými ruinami Bodiamu s ukázkami toho, jak by to kdysi vypadalo, a oživí jeho příběh, zatímco budete prozkoumávat téměř 700 let britské historie.

Zdroj: hh

Sdílet: