Bealova šifra vede k pokladu za 60 milionů, zkusíte ji rozluštit?

Rate this post

Už přes dvě stě let se lovci pokladů, vědci, a dokonce i kryptografie americké armády snaží vyluštit tajemnou šifru. Nečiní tak jen ve snaze něco si dokázat, ale zejména proto, že šifra má odhalit místo, kde leží poklad za desítky milionů dolarů. Zatím se to nikomu z nich nepodařilo.

Stovky kilogramů stříbra, zlata a šperků s odhadovanou hodnotou 60 milionů dolarů měl jistý Thomas J. Beale ukrýt někde v americkém státě Virginie. Dobrodruh prý poklad objevil v 19. století během lovecké výpravy na dnešní hranici Nového Mexika a Colorada. Odtud ho vzal do rodné Virginie, dobře ho schoval a vytvořil tři šifry. Problém je, že je musíte vyluštit všechny, a zatím se to podařilo jen u jedné.

Jde o takzvané substituční šifry a každé číslo na listu papíru nahrazuje písmeno abecedy. Kód se luští pomocí takzvaného klíčového textu. Ke každé šifře však patří separátní text a dva z nich jsou neznámé. Zatímco jednu šifru se podařilo díky známému klíčovému textu rozluštit prakticky okamžitě, v případě dvou zbývajících je luštění již 200 let v podstatě jen hádáním.

Profesionálové i amatéři v minulosti i dnes debatují, co může být těmi dvěma texty. V úvahu brali Ústavu USA, Magnu Chartu, Monroovu doktrínu i některé Shakespearovy hry. Nic z toho ale nefungovalo. Možná by luštění lidé už dávno vzdali nebýt náhody, která vedla k vyřešení první šifry. Tedy vlastně šifry číslo 2 v pořadí, v jakém je Beale pojmenoval.

Stalo se to v 19. století. Jistý amatérský kryptoanalytik našel klíčový text v americké Deklaraci nezávislosti. Rozluštil tak následující text: „Uložil jsem poklad v okrese Bedford asi čtyři míle od Buford, ve vykopávkách nebo v kryptě šest stop pod povrchem země.“ Dobrodruh dále pokračoval v popisu pokladu a ukončil zprávu slovy: „List číslo jedna popisuje přesné místo pokladu, takže nikdo nebude mít problém ho najít. “

Naneštěstí se ostatní desítky let nepodařilo rozluštit první ani třetí list. Odborníci na dešifrování přitom tvrdí, že pokud by se podařilo najít klíčový text, šifru by vyřešil i žák druhého stupně.

Zákon ve Virginii tvrdí, že nálezce si ponechává cokoliv, co najde, a to i v případě, že to vykope na soukromém pozemku. To nejen dodává odvahu lovcem pokladů, ale také způsobuje problémy. Našel se dokonce člověk, který byl přesvědčen, že poklad leží na hřbitově. Vykopal i lidské ostatky, za což ho samozřejmě zatkli. Několik pátračů včetně toho, který rozluštil šifru číslo 2, zase zbankrotovali.

Pokud byste se tedy rozhodli investovat čas a peníze na luštění Bealových šifer, mějte se na pozoru. V honbě za pokladem totiž můžete přijít o peníze, přátele, rodinu, a nakonec i o zdravý rozum. A nikdo negarantuje, že poklad vůbec existuje, a zda si vlastně dobrodruh jen ze všech grandiózně nevystřelil. Šifry vidíte na následujících fotografiích.

Sdílet: