4 500 let starý egyptský nápis varuje před hrozícím kolapsem civilizace

1/5 - (1 vote)

Pohřební komora Chentkause III., královského vůdce starověkého Egypta, byla objevena v Abúsíru, jihozápadně od Káhiry. Archeolog, který stojí za tímto objevem je profesor a člen Českého egyptologického ústavu, Miroslav Barta. To on objevil podivné hieroglyfy ve vnitřních prostorách hrobky, které podle jeho slov popisují „černou skvrnu v historii Staré říše“, který od současné doby nebyla tolik odlišná.

Archeolog Barta objevil staroegyptské hieroglyfy uvnitř pohřební komory Chentkause III, které podle jeho přesvědčení varují před hrozícím kolapsem civilizace a koncem světa. V Bartově prohlášení stojí: „Bylo to zásadní období, kdy Stará říše začala čelit důležitým kritickým faktorům. Vzestup demokracie, příšerný dopad protekce, role zájmových skupin a změna klimatu, to vše hrálo roli v rozpadu staroegyptské říše. Bez dešťů a povodní nebyly ani sklizně, takže lidé neměli jak platit daně a bez nich neexistovaly dostatečné finanční prostředky k udržení ideologie a integrity říše.“

Profesor Bart věří, že současná klimatická krize, které svět čelí, může zapříčinit opakování historie. Jak on sám tvrdí, studiem minulosti se můžeme dozvědět mnohem víc o současnosti. Vlastně je to tak, že myslíme, že se od našich předků v mnohém lišíme. Ale není tomu tak, lidé jsou pořad lidmi a příroda je pořád přírodou. „lidé stále žijí v přesvědčení, že dnes je jiná doba a minulost se nemůže opakovat, jenže opak je pravdou,“ uvedl Barta.

Archeolog také prohlásil, že bude ještě minimálně několik let trvat studie hieroglyfů, kvůli lepšímu porozumění. Na druhou stranu Bart věří, že nás 4500 let starý text může poučit a pomoci nám najít nové přístupy a cesty, jak se vyhnout globálním katastrofám. Jak totiž víme, mnoho civilizací se zhroutilo kvůli špatnému vztahu s přírodou, zneužívání zdrojů a klimatické krizi. Dnes zažíváme něco podobného, což v nás zanechává pocit, že by se historie mohla opakovat, pokud nepřijmeme radikální opatření pro záchranu naší planety.

Sdílet: