19 nejdražších látek na světě

 

Společnost Business Insider vydala 19 nejhodnotnějších látek na světě. Ačkoli zlato bylo vždy považováno za ztělesnění bohatství a nádhery, dnes už tomu tak není

Místo 19. LanýžPatří mezi nejhodnotnější potraviny na světě: bílé lanýže. Houby jsou těžké najít. Psi a prasata jsou používána pro hledání těchto hub. V přepočtu zaplatíte 100 Kč za gram

Místo 18. Šafrán
Pěstování Šafránu, není jednoduchým úkolem a jen tak někde se mu nedaří. Můžeme ho vidět jako ozdobu mnoha pokrmů. Jeden gram cenného Šafránu stojí zhruba 220 Kč/g.

Místo 17. Kaviár
Rybí jikry z Jesetera jsou považovány za speciální pochoutku a patří k nejdražším druhům kaviáru vůbec. Gram této pochoutky stojí 649Kč

Místo 16. Zlato
Od roku 2008 bylo v Číně těženo největší množství zlata (355 tun). Lidová republika přemístila Austrálii na druhé místo (270 tun). Pak přichází na řadu USA (237 tun). 783 korun stojí 1 gram drahého kovu.

Místo 15. Rhodium
Při hodnotě 891 Kč za gram je rhodium na 15. místě v žebříčku. Tento vzácný kov se používá hlavně v průmyslu – používá se například ve vozidlových katalyzátorech nebo hodinkách. 

Místo 14. Platina
Úspěšní hudebníci, kteří dosáhli obzvláště vysokých kariérních hodnot se svou hudbou, jsou oceněni platinou. Drahocenný kov se mimo jiné používá k výrobě šperků. Za gram musíte zaplatit ekvivalent 934 Kč.

Místo 13. Roh Nosorožce
V mnoha zemích je roh nosorožce považován za lék na mnohá onemocnění. To je jen jeden z důvodů, proč je zvíře zabité lidmi – je ohroženo vyhynutím. Jeden gram rohu stojí 1 086 Kč.

Místo 12. Creme de la Mer
Creme de la Mer – Mladý vzhled v krátké době. Kdo by snad chtěl vidět zázraky tohoto krému musí sáhnout hluboko do kapsy. Tento vysoce kvalitní hydratační, omlazující krém Vás přijde na 1 414 Kč za gram.

Místo 11. Heroin
Lék má velmi vysoký potenciál závislosti. Fyzické abstinenční příznaky by se měly objevit již po dvou týdnech užívání drogy. Cena : přibližně 2 222 Kč za gram.

Místo 10. Metamfetamin
Metamfetamin je na vzestupu v celé Evropě. Na nelegálním trhu je látka známá jako Crystal Meth. To je považováno za jednu z nejtěžších drog vůbec. Jeden gram stojí 2 449 Kč.

Místo 9. Kokain
Ziskové marže, které drogové gangy dosahují s kokainem, jsou obrovské. Ve své čisté formě může bílý prášek na gram přinést více než 12 122 Kč. 

Místo 8. LSD
Osm z nejdražších látek na světě obsahuje psychedelickou látku LSD. V krystalické formě může halucinogen stát až 60 612 Kč za gram.

Místo 7. Plutonium

Toxické a radioaktivní plutonium těžkých kovů hraje důležitou roli při výstavbě jaderných elektráren. Má hodnotu 80 816 Kč za gram.

Místo 6. Taaffeit
Zvláště na Srí Lance se nachází extrémně vzácný diamantový Taafeit. V závislosti na stupni čistoty se cena za gram pohybuje mezi 50 000 – 400 000 Kč.

Místo 5. Tritium
Tritium je přirozený izotop a používá se hlavně v značkách EXIT umístěných v amerických školách, kinech nebo veřejných budovách.Značka nouzového východu díky této látky tak zůstává dobře viditelná i v případě výpadku proudu. Cena za gram: přibližně 600 000 Kč.

Místo 4. Diamanty
Nejen že zkrášlí svět bohatých a krásných jako šperk, ale také jsou používány ve výzkumu. Jeden gram může stát až
1 300 000 Kč

Místo 3. Painit
 Mineral Painit zaujímá třetí místo s přibližně 6 086 455 Kč za gram. Vzácný minerál je zbarven červenohnědě a obvykle se zpracovává na šperky.

Místo 2. Californium 252
Jeden gram californského prvku 252 stojí za šílených
50 000 000 Kč! Izotop se používá mimo jiné při ropném vrtání.

Místo 1. Antihmota
Je to jen teoretická hodnota, ale jeden gram antihmoty by měl stát až 20 biliónů korun. Nikdy nebylo možné vytvořit stabilní množství antihmoty.