O barvě těchto tenisek se hádají milióny lidí po celém světě. Jakou barvu mají podle vás?

5/5 - (1 vote)

Pamatujete si internetovou kauzu s barvou zdánlivě obyčejných šatů? Uživatelé se tehdy pouštěli do sáhodlouhých diskuzí, zda se jedná o šaty bílo-zlaté, či černo-modré. Tak teď tu máme tenisky.

Zcela obyčejná fotka vycházkových bot vzbudila rozruch, když ji uživatelka okomentovala slovy “Jakou barvu vidíte?”. Někteří totiž tvrdí, že je vidí jako tyrkysové a šedé, jiní jsou přesvědčeni, že je obuv bílá a růžová.

Co přispívá ke zmatku je fakt, že jistí uživatelé přiznali, že nejprve viděli tyrkysovou a poté začali vidět růžovou. Ti pragmatičtější však říkají, že je to celé pouze kanadský žert, se kterým tiše souhlasily stovky a tisíce přítomných, kteří pouze hecují k falešné diskuzi a barevná neshoda tak vůbec neexistuje.

Na druhou stranu, podle vědců je toto rozdílné vnímání barev pouhou optickou iluzí. Náš mozek totiž vnímá barvu konkrétního předmětu s ohledem na okolní podněty. Za to, jakou barvu na teniskách nebo třeba na šatech vidíme, může hlavně barva okolního světla, další barevné plochy v našem zorném poli a také dřívější zkušenosti našeho mozku na podobné vjemy.

Bota na fotce se nám může zdát jako šedá s tyrkysovými proužky a tkaničkami. Jestli jsme však v minulosti pořizovali mobilem fotku, kterou jsme fotili v šeru s použitím diodového blesku, tenisky vnímáme jako růžové s bílými proužky a tkaničkami. Je to tím, že náš mozek má už předchozí zkušenosti s tím, jak se mění barvy v šeru, když je nasvítíme studeným světlem.

A jaká je tedy barva kontroverzních tenisek ve skutečnosti? Opravdu růžovo-bílá. Fotka tenisek je totiž pořízená v šeru mobilem a nasvícená studeným diodovým bleskem. Pokud jste to odhadli, gratulujeme.

Sdílet: