Tajné tunely v Andách: existuje podzemní svět plný pokladů?

Rate this post

Legendy o podzemních světech nejsou ničím novým. Údajně existují po celém světě, některé dokonce vedou napříč celými kontinenty. Dle historických záznamů se podzemní tunely táhnou i pod jihoamerickými Andami.

Poprvé se legenda o podzemním světě v Andách začala šířit v 19. století. Psala o něm, pro mnohé kontroverzní, spisovatelka Helene P. Blavatská. Psala o přesných plánech podzemních tunelů, které spojují Cuzco s jezerem Titicaca, které uchovávají jedinečné poklady a tajemství.

Na ten popud začalo mnoho historiků a alternativních vědců zkoumat toto téma. Uvědomili si totiž, že existuje mnohem více záznamů, které byly do té doby přehlíženy a které opravdu naznačují možnou existenci těchto tunelů.

Legenda tunelů Cuzco

Záznamy historického povstaleckého vůdce jménem Katari, popisují hrůzné období vykořisťování původního lidu v Andách. Mimo to se Katari zmiňuje o velmi „mocných mužích“, kteří byli velmi vysocí, blonďatí a modroocí, a kteří pocházeli z pro nás neznámých krajů. Jde o vůbec první záznam obrů v jižní Americe.

Legenda vypráví o mocném pánovi jménem Huyustus, který žil na náhorní plošině Collao, poblíž jezera Titicaca. To on byl zodpovědný za výstavbu velkých kamenných opevnění označovaných jako „pukary“. Před svou smrtí rozdělil své království mezi 4 děti. Jeden z nich založil Inckou říši poté, co vyšel z podzemí.

Poslední informace vedla hraběte z Castelnau k tomu, aby pod francouzskou vlajkou v roce 1845 prozkoumal, dnes již zříceninu – Tiwanaku v Bolívii. Kdysi šlo o prosperující město, na které zaútočili jiné rodící se kmeny. Město však bylo plné pokladů, včetně Zlatého disku, který byl vyroben slitinou neznámých kovů a měl v průměru 3 metry. Disk byl dědictvím zakladatelů Šambaly. Proto tehdy jeden ze synů uprchl do podzemních tunelů, kde schoval veškeré poklady, aby pak později vyšel a založil Inckou říši.

Historické záznamy tunelů

Kromě známých legend existuje i několik záznamů v kronikách dobyvatelů. Bernabé Cobo ve své knize „Dějiny nového světa“ hovoří o Juanovi Vargasovi, muži, který v troskách Tiwanaku objevil pozůstatky obra, jež zemřel v bitvě. Také Cristóbal de Molina v roce 1638 zmiňuje syna, který vylezl z podzemních tunelů.

Incká mytologie

V incké mytologii existuje přesvědčení, že svět je rozdělen na 3 části: Uku Pacha, Kay Pacha a Hanan Pacha, což by se dalo přeložit jako „Svět dole, svět tady a svět nahoře.“ Inkové také zmiňují tunely známé jako „Velký labyrint“, které potvrdily i archeologické výpravy. Podle legend v podzemním světě existovaly mocné bytosti, které Inkům mimo jiné ukázaly, jak stavět pevnosti na andských horách.

Tajemná zóna X

Takzvaná „zóna x“ je pravděpodobně nejznámějším místem v Cuzcu, pokud tedy hovoříme o podzemním světě. Údajně by to totiž mohl být jeden z vchodů do skrytého království pod povrchem. Zóna x se nazývá proto, že shora celá síť jeskyní připomíná písmeno X. Někteří se domnívají, že jde o značku.

Tato v podstatě panenská oblast se stala jednou z nejvyhledávanějších turistických atrakcí. Především kvůli enormnímu výskytu anomálii. Nejeden člověk se už v jeskyních nevysvětlitelně ztratil. Ať už jde o fikci, jednoduchou mytologii nebo pravdu, v andských legendách toho můžeme najít opravdu mnoho. Ostatně jako i v jiných kulturách. To vede mnohé k názoru, že je stále obtížnější popřít, že uvnitř naší planety existuje celý „svět“, aniž bychom to věděli.

Sdílet: