Starověký mechanizmus z Antikythéry je pro vědce dodnes záhadou

Mechanizmus z Antikythéry je starověký analogový počítač konstruovaný pro předpovídání astronomické pozice a zatmění pro kalendářní a astrologické účely.

Vědci potvrdili, že mechanismus je astronomickým analogovým počítačem, určeným k předpovědím postavení nebeských těles na obloze. Na jeho přední straně byly kruhové stupnice solárního cyklu a zvěrokruhu spolu s ukazateli postavení slunce a měsíce, včetně lunárních fází. K tomu se vztahují i ​​nápisy na přístroji, které potvrdily, že soukolí mechanickým způsobem znázorňovalo nerovnoměrný pohyb měsíce po nebeské dráze. Mechanická realizace této teorie na přístroji z něj činí předmět neočekávaně vysokého stupně technických znalostí dané doby. Podle nápisů lze říci, že tato strana přístroje zobrazovala také planetární pohyby a východy a západy vybraných důležitých hvězd.

Mechanismus je uložen v dřevěné krabičce o rozměrech 340 mm x 180 mm x 90 mm. Zařízení je složitý hodinový mechanismus složený z alespoň 30 zapadajících ozubených kol z bronzu. Jeho pozůstatky byly nalezeny nejdříve jednorázově, později byly rozděleny do tří hlavních fragmentů, které jsou nyní, po restaurátorských pracích, rozdělené do 82 samostatných fragmentů. Čtyři z těchto fragmentů obsahují ozubená kola, zatímco nápisy jsou k dispozici na mnoha dalších. Největší ozubené kolo má přibližně 140 mm v průměru a původně mělo 223 zubů.

Artefakt byl objeven pravděpodobně v červenci 1901 ve vraku lodi nedaleko řeckého ostrova Antikythéra. Původ tohoto zařízení není přesně objasněn, stejně jako ani to, jak se dostal na palubu lodi. Záhadou zůstává i to, kam se technologie ztratila, neboť nebyla použita dalších 1000 let. No největším otazníkem je, jak mohla být v tak dávné době vyvinutá taková složitá technologie s takovou přesností.

Sdílet:
Loading...