Proč si někteří lidé myslí, že Elvis Presley fingoval svou smrt?

Jak je to doopravdy se smrtí Elvise, krále rokenrolu? Jeho sláva nemá obdoby, takže by bylo velmi překvapivé, kdyby se jeho úmrtí nestalo předmětem konspiračních teorií. A ta nejoblíbenější? Představa, že Elvis jen fingoval svou smrt a plánoval comeback.

Elvis Presley zemřel 16. srpna 1977. Zdrcující zpráva obletěla svět hned následující den, to se dokonce celá událost dostala na titulní stranu New York Times. Jakmile šokující zprávy dorazily k fanouškům, ta skeptičtější část začala okamžitě zkoumat okolnosti úmrtí, aby našli důkazy o tom, že jde o kamufláž.

Jak se ale myšlenka fingované smrti vůbec zrodila? No je to celkem logické, jen si to představte. Je vám 42 a jste jedním z nejslavnějších lidí, kteří kdy vůbec chodili po této planetě. Najednou byste ale chtěli prožít zbytek života v klidu a bez popularity. Předstírat vlastní smrt je jediná možnost. Objevili se ale i verze těchto teorií, které odkazují na Elvise jako na informátora FBI, který infiltroval mafii. Jelikož byl prozrazen, byl zařazen do programu na ochranu svědků, kde poklidně dožil svůj život.

Co je považováno za důkazy těchto konspirací?

Hned po smrti Elvise se začaly objevovat zprávy o zahlédnutí jeho osoby. Jeden takový tvrdí, že 16. srpna 1977 byl spatřen muž velice podobný Elvisovi, jak si kupuje jednosměrnou letenku na letišti v Memphis do Buenos Aires. Pak je zde také fotografie z roku 1978, ač je rozmazaná, pro fanoušky krále rokenrolu to stačilo k potvrzení jejich teorií.

Fotka dokazující údajnou kamufláž smrti krále

Dalším důkazem jsou lékařské záznamy, kolem kterých je dost nejasností. Osobní lékař Presleyho Dr. Nichopoulos jednoduše souhlasil s koronerem, který prohlásil, že šlo o přirozenou smrt následkem srdeční příhody. Toxikologická zpráva ale poukazuje na přítomnost drog.

Pohřeb byl také hodně diskutován. Jeho rakev neslo pět mužů, což se mnohým nezdálo reálné. Samozřejmě zpěvák byl v době smrti v hrozném zdravotním a fyzickém stavu, avšak podle konspirátorů rozhodně neměl váhu, která by nedělala problém pětici mužů. Proto se začala šířit myšlenka, že v rakvi byla pouze vosková figurína a přístroje pro její chlazení. Navíc když bylo naposled tělo Elvise ukázáno, jeho bratranec Gene Smith si všiml, že vypadá dost podivně. Měl nos jako mops, divné vlasy jako příčesek, hnědé kotlety a nezvykle hladké ruce.

Posledním důkazem, že král rokenrolu nezemřel, bylo pro skeptické fanoušky pojmenování jeho náhrobku. Jde jen o jednoduchý kovový obdélník, na kterém stojí jméno „Elvis Aaron Presley“. Problém je v tom, že Elvisovo druhé jméno se píše pouze s jedním A. Jenže kdo hledá vždy najde. A proto to jistě znamená, že to není opravdu Elvis, kdo pod náhrobkem odpočívá.

No i kdyby Elvis opravdu svou smrt fingoval, dnes už by mu bylo 83 let. Jistě by jeho potencionální návrat, nebo spíše jen zmínka o tom, že celou dobu byl naživu, zasáhlo spousty lidí i dnes.