Nové televizní drama odhaluje „Project Blue Book“

Neidentifikovatelné létající objekty (UFO) jsou již dlouho předmětem zvědavosti a spekulací, ale kdy nastal moment rozkvětu tohoto fenoménu? Nové televizní drama zachycuje počátky popularity fenoménu UFO. Seriál vychází z neuvěřitelně pravdivého příběhu, dlouhotrvajícího vyšetřování hlášených událostí UFO v rámci tajného programu.

Tajný program nazvaný Project Blue Book (Projekt Modrá Kniha), byl zahájen roku 1952. Až do svého ukončení v roce 1969 byl pod správou leteckých sil USA. Během této doby se vyšetřovatelé zabývali více než 12 000 hlášení, jejichž předmětem bylo pozorování UFO. Dodnes zůstává více než 700 případů nevysvětlených, uvádějí to záznamy z Národního archivu.

Jeden z nejzajímavějších nevyřešených případů teď ožívá v seriálu, který vysílá stanice History. První díl měl premiéru 8. ledna a nabídl fanouškům UFO i skeptikům podrobný pohled na to, jak vše začalo.

Hlavní roli ztvárnil herec Aidan Gillen, který v seriálu hraje Dr. J. Allen Hyneka, profesora a astrofyzika, který působil jako vědecká poradce projektu Blue Book. V seriálu se Hynek spojí s oficiálními úředníky leteckých sil, kteří vyšetřují a vysvětlují pozorování podivných světel na obloze. Jedná se o tajemné ohnivé koule, „létající talíře“ i o mimozemšťany.

David O´Leary, výkonný producent prohlásil: „Vláda musela reagovat na skutečnost, že vojenští piloti, komerční piloti, policisté a jíní lidé s vyškoleným zrakem, viděli na obloze předměty, které jsme nebyli schopni vysvětlit.“ Proto se tvůrci seriálu rozhodli zrovna pro tento námět.

Realizace nebyla vůbec snadná. Zvědavost tvůrců nad fenoménem UFO je v rozporu s vládní agendou, která chce celou událost i projekt pohřbít.

Během sledovaného období americké historie, která vedla k vytvoření projektu Blue Book, už světové velmoci testovaly hranice vojenské techniky, které doposud nebyly viděny. Podle O´Learyho mělo americké letectvo zřejmé důvody, pro které chtěli mít přehled o všech pozorování UFO. Důvodem byla „národní bezpečnost“, protože neidentifikovatelné létající předměty mohly obsahovat dosud neznámé zbraně. Nicméně stovky případů zkoumaných v rámci projektu, nebylo možné vysvětlit.

Jako například incident z 12. září 1952 (příběh je součástí seriálu). Tři chlapci z Flatwoods v západní Virginii, byli svědky ohnivého červeného světla, které jim prolétlo nad hlavami. Následně spadl předmět na zem, a to způsobilo hlasitý třesk. Místní noviny tehdy uvedly, že když chlapci dorazili na místo, kde tajemný předmět spadl, zahlédli „vysoké monstrum s krvavým tělem a zeleným obličejem, který snad zářil.“

Dalším příběhem v seriálu bude nevysvětlené pozorování, které bylo zdokumentováno v Lubbocku v Texasu dne 30. srpna 1951. Teenager tehdy vyfotil světla na obloze, která byla v dokonalé formaci a připomínaly písmeno V. Dnes je tento incident znám jako „Lubbock Lights“

Ačkoliv Project Blue Book skončil před desítkami let, zájem o UFO stále narůstá. Ve skutečnosti i americká vláda nadále sleduje a analyzuje hlášení o UFO, jak to uvedl i v minulém roce magazín Live Science.

Zdroj: LiveScience.com