Nejzáhadnější případy masových zmizení

Záhady, které zahaluje rouška tajemství a mystiky, odjakživa přitahovaly pozornost lidí. Právě mezi takové patří následujících pět případů masových zmizení, které lidé dodnes nevyřešili a pravděpodobně ani nikdy nevyřeší.

Anasaziové, 11. století

Mezi nejzáhadnější zmizení celé civilizace patří zmizení této kultury ze severoamerického kontinentu. Žili v komunitě, kterou založili někdy kolem roku 850, ale už v roce 1125 se začali vytrácet až nakonec po nich zbyly jen opuštěné budovy. Komplex obydlí z kamene tvořilo více než tři tisíce unikátních tří až čtyřpodlažních budov, které měly až 25 místností. A to vše v době, kdy v Evropě lidé žili v jednoduchých dřevěných chalupách. Jenže koncem 13. století Anasaziové náhle opustili své obydlí a celý kmen zmizel. Podle mýtů odešli, neboť je povolal Velký duch. Zajímavé jsou zvláštní kruhové linie a spirály, které archeologové objevili v ruinách. Podle nich znázorňují Slunce a hvězdné brány, jimiž údajně utekli.

Ztracená civilizace z údolí Indu, 1600 před Kristem

Zajímavé informace se vážou k civilizaci, která žila podél řeky Indus v oblasti Paňdžábu v letech 1900 – 1600 před Kristem. Ve městech žilo přes pět milionů lidí a měli velmi zajímavou kulturu. Budovali složité kanalizace, drenáže či odvodňovací kanály a využívali technologii městského plánování. Přesně měřili délku, čas a hmotnost. Dodnes není jasné, zda jim vládli králové nebo kněží, ale většina obyvatel byly údajně řemeslníci a obchodníci. Dalším zajímavým detailem je, že při vykopávkách vědci nenašli žádné známky existence otroctví, armády či jakýchkoliv konfliktů. Ještě zajímavější je, že historici potvrdili, že šlo o náhlý zánik civilizace. A teď se podržte, údajně šlo o cílený jaderný útok. Existují prý důkazy o tom, že prastaré místo v dávné minulosti zničil jaderný útok. Během výbuchu došlo ke zničení většiny budov a pravděpodobně zemřelo najednou více než půl milionu lidí. Jeden z vědců konstatoval, že síla jaderné bomby byla srovnatelná s tou, kterou Američané shodili v roce 1945 na Japonsko.

Loď duchů, 2007

V roce 2007 objevili australští záchranáři blízko Velké korálové bariéry prázdnou jachtu. Překvapilo je, že plavidlo mělo spuštěné motory, ale neviděli žádnou posádku. Když na palubu vstoupili záchranáři, našli běžící motory, otevřené notebooky či zapnuté rádio a na stolech jídlo. Tříčlenná posádka však zmizela. Plavidlo mělo napnuté plachty a našli i tři záchranné vesty a nepoužitou nouzovou pistolí. Úřady zahájili mohutnou pátrací operaci na moři i ze vzduchu, ale bezvýsledně. Devět letadel a dva vrtulníky společně se čtyřmi plavidly prohledali oblast o rozloze 1300 kilometrů čtverečních. Ačkoliv trojici Australanů ve věku od 56 do 69 let stále nenašli, úřady vyloučily, že šlo o fingované zmizení za účelem pojistného podvodu.

Plachetnice Nina, 2013

Plachetnice Nina vyplula 29. května 2013 z Nového Zélandu do Austrálie. V té době měla již 85 let a za sebou bohatou historii ověnčenou například vítězstvím v závodě “Z New Yorku do Španělska.” Na palubě byl majitel, kapitán Dyche s manželkou a synem a dalšími čtyřmi přáteli. Nina však nedorazila na místo určení. Po větrných a sychravých dnech, které námořní úřady považovaly za příčinu zpoždění Niny spustily největší námořní pátrání v historii země. Navzdory intenzivnímu úsilí všechny mise selhaly a dodnes loď ani posádku nenašli. Zajímavé je místo zmizení plachetnice. Nachází se totiž v oblasti takzvaného “Trojúhelníku Bassova průlivu, který je známý mnohými anomáliemi počasí, výskyty UFO či náhlým zmizením lodí a letadel.

Případ Dahlsjo, 1965

Jediným zmizením více lidí najednou ve švédské historii je událost z 29. července 1965, která se odehrála v Göteborgu. Jan Olof Dahlsjo, Gay Karlsson a Kjell Ake Johansson byli přátelé, kteří pracovali v loděnicích. Naposledy je viděli během zmíněného deštivého červencového rána, když jejich kolegové viděli, jak odcházejí z práce v modrém Volvu. Když se muži nevrátili z práce domů, členové jejich rodin postupně nahlásili policii jejich zmizení. Možná právě to, že hlášení přicházely postupně, zkomplikovalo policii situaci při jejich hledání. Zajímavostí bylo, že ani jeden z nich nevlastnil řidičský průkaz, což znamenalo, že jeden z nich řídil nelegálně. Přestože mladí muži v minulosti měli opletačky s policií kvůli drobným prohřeškům, obecně je považovali za spořádané muže. Ještě zajímavější je fakt, že v ten samý den, ale na jiném místě v Göteborgu zmizel i čtvrtý muž. Ten však přes Göteborg pouze procházel, přičemž odtud poslal rodině pohlednici s textem: “Všechno je dobré, nebojte se!” Policie se domnívá, že se zapletl s třemi muži v modrém Volvu. Policie však dodnes neví, jestli se všichni čtyři poznali, zda měli plánované setkání a proč řídili bez řidičáku.