Jsou tyto Dogu sošky snad důkazem o starověkém kontaktu s Cizinci?

Takzvané Dogu jsou relativně malé humanoidní postavy, které byly vyrobeny na konci Džómonského období (10 000 – 300 př. n. l.) v Japonsku. Zajímavé figurky mají řadu zvláštních vlastností, které z nich činí jedny z nejvíce jedinečných kusů starověkého umění na povrchu planety. Co je na Dogu postavičkách tak tajemného?

Když se na ně podíváte, připomínají nějaký humanoidní oblek? Možná skafandr? Figurky jsou zobrazeny s přilbami nebo brýlemi. Jsou také zobrazeny s podivně tvarovanými “protáhlými” hlavami a některé mají oči mandlového tvaru. Oči jsou téměř vždy zobrazovány nepřiměřeně vzhledem k tělu. Nejzajímavější je možná skutečnost, že Dogu figurky mají reprezentovat “bohy”.

Většina postav Dogu má prsa, malý pas a velké oči a mnozí je považují za ztvárnění bohyně. Mnoho z nich má velké břicho spojené s těhotenstvím, což naznačuje, že Džomonové je považovaly za matky bohyně. Podle Metropolitního muzea umění tyto údaje “naznačují spojení s plodností a šamanskými obřady”.

Tyto postavy vyrobené z hlíny, mají mnoho fascinujících forem. Dogu mají tendenci mít velké tváře a ruce, a kompaktní tělo. Někteří zřejmě nosí brýle nebo mají “srdcovitě” tvarované tváře. Většina z nich má na tvářích, na hrudi a na ramenou známky. Téměř všechny figury Dogu byly objeveny v hrobech nebo kamenných kruzích, což naznačovalo krom místo, kde byly objeveny, i náboženské či šamanistické použití. Dalším zajímavým faktem je, že Dogú figurky jsou považovány za exkluzivní pro období Džomń a zmizely v násldujícím historickém období, období Jajoi.

Pokud jde o Džomonskou keramiku, Dogu má několik stylů v závislosti na oblasti a druhu spojené exhumace. Podle Národního muzea japonských dějin, badatelé stihli vrátit zhruba 15 000 figurín Dogu. Většina Dogu byla nalezena ve východním Japonsku a je velmi vzácné když tuto figurku najdete na západě.

Navzdory skutečnosti, že figurky byly spojeny s bohy, přesný účel Dogu ještě není jasný, ale Dogu se s největší pravděpodobností choval jako podoba lidí, kteří projevovali nějaké magické nebo šamanské účely. Jak poznamenal Timothy Insoll , autor knihy ” The new hakodate jomon culture center, minamikayabe, Japonsko “, tamní lidé se možná domnívali, že nemoci mohou být přeneseny na Dogu, poté zničeny.

Starověcí astronaučtí teoretici nabízejí zajímavé vysvětlení. Někteří autoři se domnívají, že tyto figurky představují jiné světové návštěvníky, mimozemské bytosti, které přišli na Zemi před tisíci lety. Záhadný “oblek”, který některé z těchto postav mají, a to že nosí přilby a to, co někteří popisují jako brýle, jsou jen některé z vlastností, které nejsou v tomto období v lidských dějinách obeznámeny. To vyvolává několik zajímavých otázek: Viděli staří umělci bytosti, které se podobaly Dogu? Nebo jsou tajemné postavy výsledkem starověké lidské představivosti?