Jak by svět vypadal, kdyby všechen led roztál?

Podle vědců je na Zemi přibližně 5 miliónů kubických kilometrů ledu, než by se ale rozpadly, trvalo by to nejméně 5000 let, tedy alespoň podle názorů mnoha vědců. Kdyby k této události došlo, dramaticky by to změnilo rozložení všech kontinentů. 

Nedávno National Geographic zveřejnilo článek, který poukazuje na množství uhlíku vypouštěného do atmosféry, což je vlastně příčinou tání ledovců. Přidáváním uhlíku do atmosféry by se mohla současná průměrná teplota 58 stupňů Fahrenheita (14.44 °C) změnit na 80 stupňů Fahrenheita (26.67 °C). Hladina moří a oceánů se zvyšuje každým rokem už po mnohá desetiletí, v posledních letech se ale hladiny moří a oceánu zvyšují ještě rychleji. Odhady Mezivládního panelu pro změnu klimatu předpokládají, že do konce století se bude hladina moří rapidně zvyšovat rovnou o několik metrů.

Veškeré informace byli již v roce 2013 složitě prokázány společností National Geographic, která tehdy uvedla, že pokud roztaje veškerý led hladina moří se zvedne o 216 stop. Následky by byli katastrofální, například by to také znamenalo že celý Atlantik by zmizel, včetně Floridy a pobřeží Mexického zálivu, jak také ukazuje snímek níže:

Jižní Amerika by díky Amazonské pánvi na severu a povodí řeky Paraquay na jihu nedopadla jinak. Tyto dvě řeky by se staly hlavním vstupem vody na kontinent, která by tak zaplavila Buenos Aires, pobřeží Uruquay a většinu Paraquaye.

To samé by se stalo v celé Evropě, Africe, Asii a dokonce i na Antarktidě.

Chcete-li získat představu o tom, co by se stalo, kdyby celý “ledový talíř! roztál, Business Insider vytvořilo video, které jasně ukazuje jak by se naše planeta změnila: