Astrofyzik chce sestrojit stroj času, aby se setkal se svým mrtvým otcem a varoval ho před smrtí

Vše začalo, když měl malý Ron Mallett pouhých deset let. Dnes již respektovanému profesorovi fyziky z connecticutské univerzity zemřel otec na selhání srdce. Druhý moment nastal o rok později: malý Ron dostal do rukou knihu Stroj času od HG Wellse. Do myšlenky cestování v čase se okamžitě zamiloval … a nejen proto, aby se alespoň na chvilku mohl znovu setkat se svým otcem. Ale až tak, že svůj život zasvětil vědě, přesněji fyzice a stroji času, kterým se věnuje dodnes.

I když to stále zní jako myšlenka ze světa sci-fi, až taková šílenost to není. Dokonce není vůbec bláznivá … bláznivé jsou přírodní zákony, které – možná, pokud se na to trošku lépe podíváme – mohou cestování v čase umožňovat.

O červích dírách už jistě víte. Tyto exotické a stále hypotetické objekty by mohly být řekněme zkratkami v časoprostoru. Kdyby se jimi dalo cestovat, mohli bychom se dostat jak do budoucnosti, tak do minulosti.

Ron Mallett

Druhou možností jsou záhadné fenomény kvantového světa. Například umožňují, aby částice probabilisticky existovala na více místech současně. A tedy, nějaké cestování v čase je oproti tomu selským rozumem pochopitelná a jednoduchá věc. Ron Mallett se však nevěnuje ani jednomu. Naopak, stroj času chce postavit a podle CNN začal lasery.

Když totiž použijete dostatečně výkonný laserový paprsek na dostatečně malém prostoru, začne se prostor obklopený takovým kruhem laseru stáčet, asi jako když začnete v šálku míchat kávu. Jelikož jsou prostor a čas propojeny, začne se stáčet samotný časoprostor.

Teoreticky: pokud byste měli velký výkon na malém prostoru, mohli byste pozměnit tok času. Dokonce by mohla vzniknout jakási smyčky a díky ní bychom se podle Malletta mohli podívat do minulosti. Je v tom ale háček, tak silný laser zatím nemáme. Ale kdo ví, technologie jdou neustále dopředu, takže třeba se takového stroje dočkáme co nevidět.

Zdroj: CNN.com

Sdílet:
Loading...