27. října 1954 – Den kdy UFO zastavilo fotbalovou hru

V říjnu 1954 byl zápas s italským týmem Fiorentina přerušený záhadnými návštěvníky, kteří se vznášeli nad stadionem. UFO z Fiorentiny bylo součástí vlny masového pozorování po celé Evropě – a dodnes zůstává tajemstvím.

Jak fascinující, jak to může znít, je to pravda Ačkoliv to může znít jakkoliv bláznivě, je to pravda. Tato událost se stala ve Florencii v Itálii dne 27. října 1954. Při této příležitosti se uskutečnilo jedno z největších pozorování UFO v historii: kolem 10 tisíc lidí, kteří se nacházeli na stadionu Artemio Franchi a pozorovalo utkání mezi Fiorentinou a Pistoiese, bylo svědky neidentifikovaných létajících objektů na obloze nad stadionem.

Zápas musela být pozastavena “protože diváci viděli něco podivného na obloze” podle oficiální zprávy rozhodčího zápasu. Podle svědectví jednoho z hráčů přítomných v tomto zápase, šlo o obránce Ardico Magnini, který byl v klubu legendou a hrál v Itálii na Světovém poháru v roce 1954. “Pamatuji si všechno od A do Z,” říká. “Bylo to něco, co vypadalo jako vejce, které se pohybovalo pomalu, velice pomalu. Všichni vzhlíželi k nebi, ze kterého se snášel na zem  nějaký třpyt, stříbrný třpyt. Byli jsme překvapeni a šokováni zároveň, nikdy předtím jsme nic podobného neviděli.” Toho si všimli i mnoho dalších svědků, kteří byli na zápase. Dokonce někteří tvrdili, že nešlo o jeden ale hned několik objektů. V následujících dnech bylo ve městě i u stadiónu zaznamenáno další pozorování UFO. 

Jak jste si mohli povšimnou ve výpovědi, italský obránce mluví o podivném materiálu padajícím z nebe, který byl údajně lepkavý a lesklý. Tato neznámá látka nespadla jen na dvůr, ale pokrývala dobrou část Florencie, než se úplně odpařila. Ti, kteří přišli do kontaktu s tímto materiálem, ho popisují jako hmotu podobnou bavlně, ale zároveň jako něco nepochopitelného, protože se vypařila okamžitě po jakémkoliv kontaktu.

Vysvětlení, ojedinělé, ale vědecké, o tomto jevu přišlo o mnoho let později: podle vědců to mohly být velké sítě spojených pavučin, které se objevily na obloze jako globe, nasvícené zářícím Sluncem, protože to je způsob, jakým pavouci migrují. Navíc se to stalo v říjnu, což se shoduje s obdobím migrace pavouků. Jenže materiál nalezený zároveň s výskytem UFO byl analyzován v laboratoři a nalezené prvky se neshodují s těmi, které jsou součástí pavučiny.

Bez ohledu na to, co diváci a hráči viděli plout nad stadionem Artemio Franchi, zůstává celý úkaz hlubokým tajemstvím a jedním z nejlépe zdokumentovaných případů UFO v historii do dnes.