Zajímavosti

Život v zahraničí je nejlepší způsob, jak poznat sám sebe

Už jste někdy žili v zahraničí, třeba jen chvíli, nebo jste o tom alespoň uvažovali? Pokud jste ještě neměli šanci to vyzkoušet, teď je ten pravý čas a pravá doba . Podle nové studie je život v zahraničí nejen skvělý způsob, jak poznat nové věci, kulturu a svět. Je to také skvělý způsob, jak se o sobě dozvědět víc.

První studie byla docela jednoduchá. byl vytvořen dotazník čítající 12 dotazů pro skupinu lidí, která se rozdělila rovnoměrně mezi zkušené emigranty a místními, kteří nikdy neopustili svůj domov. Účastníci měli za úkol, souhlasit nebo nesouhlasit s tvrzeními jako jsou: “obecně mám jasno v tom kdo jsem co chci.”, nebo “málokdy prožívám vnitřní konflikt mezi různými aspekty mé osobnosti.” Ti, kteří studovali v zahraničí, si byli mnohem jistější ohledně své osobnosti a sebepojetí. Vytvořili dotazník čítající 12 dotazů pro skupinu lidí, která se rozděluje rovnoměrně mezi zkušené expats a homebodies. Účastníci hodnotili, jak silně souhlasili s prohlášeními jako “obecně mám jasný smysl toho, kdo jsem a co jsem”, a “zřídka prožívám konflikt mezi různými aspekty mé osobnosti”. Ti, kteří studovali v zahraničí, naznačili mnohem větší jistotu ohledně své osobnosti a sebepoznání. Ale to vědci přemýšleli: co když jsou lidé s vyšší jasností sebe sama koncepce spíše studovat v zahraničí. To vědce donutilo přemýšlet nad otázkou zda vůbec, při zodpovídání otázek, hrálo roli to, že studují v zahraničí. Jinými slovy, tito lidé si sebou mohli být jistí už před tím, a proto šli studovat do zahraničí, ne naopak.

A právě proto přišla na řadu druhá studie. Pro tuto část se vědci zaměřili na lidi, kteří studovali v zahraničí, a na skupinu lidí, která měla jasné plány do blízké budoucnosti. Vedle otázek týkajících se sebepoznání a jistot ohledně své osobnosti, byly také položeny otázky, kde měli účastníci popsat to jak vnímají sami sebe a společnost kolem nich. Opět ti, kteří žili v zahraničí, vykazovali mnohem větší jistoty ohledně své osobnosti. V dalších studiích tým zjistil, že doba, kterou strávíte v zahraničí, má na vás větší vliv, než počet zemí, ve kterých jste žili. Studenti, kteří studovali v zahraničí, měli zase mnohem lepší vize o své kariéře a obecném tvaru jejich budoucnosti.

Celkově se život v zahraničí liší od ostatních, přechodných životních zkušeností, navíc mnoho z nich, jako například nová práce, je spojeno právě se snížením schopnosti sebepoznání. Znalost sebe sama, je jen jednou z mnoha výhod života v zahraničí. Jiná studie dokonce odhalila fakt, že lidé žijící v zahraničí, jsou mnohem více kreativní. V této studii se totiž objevila otázka týkající se hádanky Karla Dunckera, která má za úkol vyzkoušet vaší kreativitu. Lidé, kteří cestují měli menší problém, přestat uvažovat v kostce a upustit uzdu své kreativitě. Výsledek je prostě jednoznačný, chcete-li najít nejlepší způsob jak poznat sebe sama, cestování je prvním krokem.
Sdílet: