Zajímavosti

Ve španělské jeskyni si můžete vyzkoušet jaké by to bylo žít na Marsu

Pokud jste někdy chtěli zažít život na Marsu, nebudete muset čekat až to bude pro nás smrtelníky možné, a hlavně cenově dostupné, a dokonce ani nemusíte vycestovat mimo naši planetu. Španělská společnost totiž spojí vědu a cestovní ruch tím, že vytvoří falešnou kolonii v jedné z jeskyní Kantábrie. Doslova půjde o simulaci budoucích lidských kolonií na Marsu.

Pokud se letos v létě chystáte navštívit Španělsko, najděte si také čas pro návštěvu provincie Kantábrie. Zatímco se většina turistů bude opalovat na slunci ve svých resortech, vy si můžete vyzkoušet jaký by byl život na Rudé planetě. Astroland, jak se nová turistická atrakce jmenuje, otevře své brány už v červnu. V prostorách bude vytvořena osada, která má za úkol simulovat lidskou kolonii na Marsu.

Tento rok je v plánu „vyslat“ do Astrolandu 100 vesmírných turistů, rozdělených do deseti misí. Podmínkou pro absolvování tří denní mise je dovršení 18 let a ochota za zážitek zaplatit v přepočtu 25 000 korun. To ale není vše. Důležitá je také registrace v dostatečném předstihu, ale ani ta vám místo nezaručuje. Každý účastník se totiž musí podrobit sérii pohovorů, které otestují vaši způsobilost.

Jakmile budete vybráni následuje příprava pro misi na „Mars“, musíte se totiž naučit některé potřebné dovednosti, které vám pomohou se vyrovnat s životem na nepřátelské planetě. Naučíte se, co dělat během závalu (v jeskyni trávíte 3 dny), základy horolezectví a hydroponii (pěstování rostlin bez půdy). Jakmile budete připraveni uskuteční se mise, a to v jeskynní oblasti Arredondo.

Z počátku vám to jako planeta Mars vůbec nepřijde, ale v podzemí je to o něčem úplně jiném. Astroland totiž vytvořil svou vlastní vesmírnou stanici pod zemí s okolím, které vypadá skutečně přesvědčivě. Budete si opravdu připadat jako na Marsu.

„Marťanské prostředí je velmi nehostinné, udržuje si nízké teploty, vládne tam silný vítr a vysoká úroveň slunečního záření, což znamená, že nejvhodnějším prostředím pro vývoj a udržení lidského života je … pod povrchem Marsu,“ řekl generální ředitel společnosti Astroland, David Ceballos. “Tyto kantábrijské jeskyně jsou tedy ideálním místem pro podobné podmínky, a tudíž i pro simulaci.”

Veškeré náležitosti, kterými před tímto netradičním zážitkem musíte projít, jsou v souladu s metodami Evropské vesmírné agentury (ESA). Účastníci budou nosit polymerové obleky a plenky (aby se zajistilo, že lidské dopady na jeskyně budou omezeny na minimum) a spát budou v tlakových kabinách. Během dne pak návštěvníci musí plnit každodenní úkoly, mezi které patří i pěstování vlastních potravin v náročných podmínkách.

Zdroj: Lonelyplanet.com

Sdílet: