Tento stát jako první zakáže opalovací krémy

Vůbec první národ zakáže turistům i místním používat na plážích opalovací krémy. Když se dostanou do vody, představuji velikou hrozbu pro okolní korálové útesy a celkový oceánský život. Řeč je o republice Palau, která tvoří západní část souostroví Karolíny (někdy známé jako Karolínské ostrovy) v Tichém oceánu.

Vláda republiky Palau již zákon podepsala, platit bude ale až začátkem roku 2020. Ustanovení se zaměřuje především na opalovací krémy obsahující alespoň 1 z 10 škodlivých chemických látek, včetně oxybenzonu. Tuto organickou sloučeninu ale obsahují téměř všechny krémy, jde totiž o syntetický UV filtr. V plánu je také seznam zakázaných látek do budoucna rozšiřovat.

Pokuty v hodnotě 1000 dolarů (téměř 23 000 Kč) hrozí každému, kdo bude krémy se zakázanými látkami dovážet nebo prodávat. Na pozoru se musí mít ale i turisté, protože kdyby takový krém přivezli do země, také se dopouštějí přestupku.

Mluvčí místního prezidenta Tommyho Remengesau prozradil francouzské zpravodajské agentuře AFP, že hlavní problém představují potápěčské lokality: „Na takových místech uvidíte i čtyři lodě s potápěči do hodiny. To může představovat galony opalovacích krémů, které přicházejí do styku s ekosystémy v oceánech. Jen přihlížíme znečišťování životního prostředí, ale teď jsme učinili krok k jeho záchraně.“

Havajské ostrovy přišly s návrhem zákona už letos v květnu, nicméně v platnost přijde až v roce 2021. Proto Palau bude prvním národem, který zakáže opalovací krémy a to už 1. ledna 2020. Očekává se také dopad tohoto zákazu na mnoho významných značek, zvláště na ty, které používají zmíněný syntetický UV filtr oxybenzon a konzervační látku paraben. Tisková agentura Associeted Press dokonce uvedla, že již existují značky, které vyrábí krémy „šetrné vůči korálovým útesům“.

Problematikou se zabývala i stanice BBC, kde doktor Craig Downs, odborník na dopady opalovacích krému na podmořský život, prohlásil: „Oxybenzon je ze všech deseti zakázaných složek tou nejhorší, ale za to nejčastěji používanou. Tyto látky při nižších teplotách způsobují bělení korálů a snižují jejich odolnost vůči klimatickým změnám.“

Palau se nachází severně od Indonésie a je domovem 21 000 obyvatel. Největší rozkvět v zemi patří cestovnímu ruchu a rybářskému průmyslu. Tímto zákonem se národ snaží předejít osudu, který už postihl jiné země, které kvůli cestovnímu ruchu museli uzavřít pláže a další turistické destinace.

Opalovací krémy představují pro korálové útesy velký problém, samozřejmě se nemůže rovnat s následky klimatických změn. Ale každá snaha zastavit bělení korálů se cení, a navíc upozorňuje na rizika, kterým světové oceány čelí.

V poslední době se do iniciativy pro zlepšení podmínek podmořského života zapojilo hodně zemi. Především svým úsilím odstranit jednorázové plasty, s čímž na Palau už začali. Doufejme, že tedy tento zákaz bude dalším krom vpřed tím správným směrem.

Zdroj: BBC.com, AFP.com,