Švýcarský most Charles Kuonen, turistika pro odvážné!

Odvaha není vyčíslitelná, ale dozajista může být dost přesně měřitelná. Bude vám k tomu stačit jeden pohled na visutý most Charles Kuonen. Počátkem roku 2017 se švýcarská sestava stala nejdelší lávkou pro pěší turistiku na světě. Překročením lávky docílíte nádherného, impozantního a závrať vyvolávajícího zážitku. Jdete do toho?

Nedívat se dolů

Most najdete ve švýcarské obci Randa, která se nachází 5km severně od města Zermatt. Že jste na místě poznáte hned, protože takový pohled zatím nabízely snad jen pohádky. Lávka Chrles Kuonen byla oficiálně otevřena v srpnu 2017. Táhne se přes malebné Alpy a v závratné výšce, nejvyšší bod je 86 metrů nad zemí. V této výšce kolem sebe nebudete mít moc prostoru, šířka mostu je pouhých 65cm, za to délka činí 494 m. Na takovou túru se odváží jen málokdo.

Inženýři lanovek Swissrope a Lauber postavili tento rekordní most v pouhých 10 krátkých týdnech. Po dokončení je nyní nejdelším visutým mostem na světě. Svou délkou převyšuje most se skleněným dnem, který se táhne přes kaňon Čang-ťia-ťie v provincii Hunan, dokončený v roce 2016.

Na jednu stranu ti, kteří znají tuto oblast si říkali PROČ?! Před výstavbou mostu byla na obou stranách údolí cesta, která se spojovala. Jenže časem ji poškodili kameny, které se sesouvají z okolních skal. Proto i výška mostu má svůj účel. Když přecházíte most, můžete si být jisti, že vám nehrozí žádné nebezpečí, jeho pozice je totiž mimo veškeré nebezpečné zóny. Otevření mostu potěšilo hlavně mnohé pěší turisty z okolních měst Zermatt a Grächen. Dříve cesta údolím do těchto měst a zpět trvala 4 hodiny. S mostem Charles Kuonen se doba zkrátila na 10 minut, pokud tedy máte odvahu. Pokud se nechcete dívat dolů při přecházení údolím švýcarských Alp, podívejte se alespoň kolem sebe. Matterhorn, Weisshorn i Bernské Alpy jsou krásně viditelné v dálce.