Španělské město duchů mělo být nejmodernějším městem 21. století. Proč takto dopadlo?

Mělo to být moderní městečko v žádoucí lokalitě, blízko hlavního města Španělska. Ciudad Valdeluz, město 21. století bylo postaveno přímo u vysokorychlostní železnice, která spojuje Madrid s Barcelonou. Skvělé školy, hřiště, kulturní vyžití, parky, snadná dostupnost do španělské metropole a dostatek pracovních příležitosti. I tohle město slibovalo svým novým obyvatelům. Realitou je dnes město duchů, které se městem vlastně nikdy nestalo.

Začátek 21. století představoval pro Španělsko velký boom na trhu s nemovitostmi. Mohlo za to i velké množství stavebních projektů. Budovala se lepší infrastruktura i celá města. Jenže konec prvního desetiletí s sebou přinesl i čáru přes rozpočet.

Světová ekonomická krize ve Španělsku nafoukla realitní bublinu. Z Ciudad Valdeluz se tak stalo město duchů. Město můžete najít přibližně 60 km severovýchodně od Madridu. Developeři chtěli záměrně využít tuto polohu a využít tak vysokorychlostní železnici mezi Madridem a Barcelonou. Město nemělo mít nouzi o pracovní místa, dopravní spojení ani obyvatele. Namísto 30 000 lidí, jich tam dnes ale nežije ani 3000.

Dnes ve městě najdete jen prázdné ulice a rozsáhlé pozemky na kterých se už nikdy nezačne stavět. Dá se říct, že město Ciudad Valdeluz vlastně nikdy nevzniklo. Postavených bylo nakonec jen několik domů. Lidé, kteří se tak do města i přesto přestěhovali, tak dnes žijí na místě bez jakýchkoliv služeb.

Zdroj: Daily Mail, Abanoned Playgrounds