Smithovo sídlo ve Wyomingu je originální stavba, která uštvala svého majitele

Během cesty přes Wyoming Wapiti Valley se může stát, že se vám naskytne dost neobvyklý pohled mezi těmi všemi malebnými scenériemi, které toto údolí nabízí. A na co? No na něco jako dům. Vyroben z kulatin a tvarovaný jako podle předloh nejdivočejších dětských snů. Zdá se, že pětipodlažní budova stojí jen díky přesvědčení jejího architekta. Toto přesně vystihuje dům Smith Mansion, který je otevřen veřejnosti dodnes, pozor ale kam šlapete.

V severozápadním Wyomingu leží město Cody, které bylo pojmenováno po spoluzakladateli, plukovníkovi jménem William Frederik Cody, nebo také Buffalo Bill. Jde také o místo, kde začíná náš příběh o stavbě Smith, jehož plán se zrodil v mozku ambiciózního amatérského architekta, jehož sny předčili plány. Francis Lee Smith byl muž s posedlostí. Měl tolika inspirací, ale nemohl je realizovat. Až do doby, než v horách Rattlesnake vypukl masivní požár. Po něm byla většina dřeva ponechána v kopcích pro kohokoliv, kdo si přijde. Smith měl náklaďák a dvě silné paže, takže začal nakládat dřevo a pak už se nikdy nezastavil.

 

Nejprve chtěl postavit pro sebe a svou rodinu komfortní bydlení ze dřeva. Ale jakmile byl hotov, Smith nepřestal stavět. Projekt se rozrůstal a rozrůstal. Z rodinného, skromného bydlení se stala točitá, mohutná budova s kouzelnou jídelnou s obrovským kmenem místo jídelního stolu a menšími špalky namísto židlí. Horní patra budovy naskytly volné plošiny, ze kterých bylo nádherně vidět široko daleko. V nižších patrech vybudoval Smith pokoje s evokujícími jmény šlo o „horkou místnost“, kde se rodina zdržovala hlavně v zimě, protože se zde drželo teplo a byla zde kamna. V letních měsících zase mohli využívat „chladnou místnost“, která byla umístěna směrem ke svahu, proto zde bylo o dost chladněji.

Bohužel příběh o Smithovi a jeho fantazií postaveném domě má tragický konec. V jednom z rozhovorů pro New York Times, Smithova bývalá manželka Linda Millsová popsala, jak si jeho vzrůstající posedlost stavbou vybrala svou daň, což nakonec vedlo k jejich rozvodu. To ale způsobilo, že se Smith na budovu upnul ještě víc. Jednoho dne v roce 1992 pracoval, tehdy 48letý Francis Lee Smith, na jedné ze svých šikmých, kulatých střech, když nešťastnou náhodou spadl (ne poprvé) a bohužel nepřežil. Je to téměř 30 let a budova stále stojí, nyní je v péči jeho dcery Sunny Smith Larsenové.

Dnes žádný turista nevynechá návštěvu domu, zvláště když jej můžete navštívit během východní cesty do národního parku Yellowstone. Pětipatrovou budovu uvidíte už z North Fork Highway, těsně před tím, než vjedete do parku. Ačkoliv už v domě nikdo nežije, Sunny Larsenová nepřestala dům udržovat v co možná nejlepším stavu. A není to vůbec lehký úkol, na budově už jsou vidět její léta a místní vandalové toto místo bohužel taky nenechali bez povšimnutí. Nicméně v posledních letech došlo k nárůstu zájmu o tento dům a každý kdo jej navštívil donesl dobrovolný dar k jeho rekonstrukci. V červenci 2018 dokonce toto místo navštívil nejmenovaný filmový štáb, který rozhodně nepovažuje dny tohoto domu za sečtené, ba naopak. A proto pokud se někdo chystáte v blízké budoucnosti projíždět touto oblastí, najděte si chvilku na návštěvu domu, kde můžete třeba jen něco vyčistit, nebo zabít potřebný hřebík.