Slyšeli jste už o zapomenutém bytě na vrcholu Eiffelovy věže?

Od roku 1889, kdy byla ikonická Eiffelova věž otevřena, ji navštívilo více než 250 miliónů lidí. Každý, kdo památku navštívil ví, jak krásný zážitek nabízí. Jenže kromě nádherného výhledu a dech beroucích zážitků, skrývá Eiffelova věž ještě něco. Soukromý byt Gustava Eiffela.

Oslavovaný designer si ve výšce 285 metrů vybudoval skromný, malý příbytek, neznámý většině Pařížanů až na pár privilegovaných, kteří měli tu čest Gustava v jeho bytě navštívit.

Jen málo lidí by asi popsalo věž plnou ocelových nosníků, jako útulný prostor. Opakem byl Eiffelův byt, který byl zařízen v jednoduchém stylu, odpovídajícímu jeho majiteli. Kompletně zařízený všemi vymoženostmi, potřebnými pro pohodlný pařížský život v devatenáctém století. Byt od své výstavby zůstal téměř nedotčený. V bytě najdete elegantní, vyřezávaný, dřevěný nábytek, olejomalby, ozdobné tapety a také původní klavír.

Eiffel využíval prostor k zábavě a izolaci před rušným světem.  Eifelův byt byl považován za nejcennější adresu města a mnozí architekti nabízeli astronomické částky, aby strávili jednu noc s panoramatickým výhledem na Paříž . Eiffel byl podle Architectural Digest považován za “předmět všeobecné závisti” mezi Pařížany a údajně odmítl všechny nabídky ve prospěch osobního soukromí. To ale neznamená, že hosty nepřijímal vůbec. Dnes je v prostorech bytu zvěčnění jedné, takové návštěvy. Jde o Thomase Edisona, jeho i Eiffelova postava jsou zvěčněny jako voskové figuríny uvnitř zapomenutého bytu.

Kdo by se snad chtěl do bytu podívat, jistě má možnost za cenu vstupu na věž. Bohužel úplně dovnitř se nedostanete ale můžete do něj nahlédnout skrze okna.