Zajímavosti

Shimanami Kaido, japonská scénická cyklistická stezka spojující několik ostrovů

Léto je v plném proudu a s tím jsou spojeny i dovolené a různé výlety zahrnující poznávání nových míst, památek a kultur. A my pro vás máme tip. Zkuste namísto procházek, ulicemi přeplněných turisty, vyzkoušet jízdu na kole. V tomto směru je totiž kolo dosti podceňováno a je to veliká škoda. Můžete totiž stihnout mnohem víc, jste na čerstvém vzduchu a navíc, jsou místa pro to stvořená, kde vás nevyruší ani řev motorů projíždějících aut. Zní to jako cyklistické nebe? Japonské Shimanami Kaido je doslova rájem nejen pro zkušené cyklisty. 

Ostrov Shikoku

S jeho slavnými poutěmi do 88 chrámů a bohatými políčky květin, je ostrov Shikoku jedním z nejoblíbenějších turistických destinací Japonska. Shikoku je nejmenší ze čtyř hlavních ostrovů této země a pyšní se jedinečnou, zázračnou krajinou, plnou úchvatných hor a středověkých památek v rustikálním prostředí. Abyste z tohoto ostrova a cesty na něj vytěžili opravdu maximum, nejlepším způsobem je, dopravit se z hlavního ostrova Honšú na kole. Má to svůj prostý důvod. Kdo může říct, že projel ŠEST ostrovů na kole, bez toho aniž by se mezi ostrovy pohyboval pomocí jiné dopravy? Ano je tomu skutečně tak. Přes šest ostrovů vede cyklostezka Shimanami Kaido, která je dlouhá 69 kilometrů a zaručí vám nezapomenutelný zážitek. 

Shimanami Kaido je součástí sítě mostů Honšú-Šikoku, které spojují hlavní japonské ostrovy s těmi méně rozvinutými. Je jediným z mostů, které můžete projít pěšky, nebo na kole. Hlavní most, kterým vše začíná, nabízí nepřekonatelný výhled na šest ostrovů mezi Hirošimou a Honšú, a také na přístavní městečko Imbari, nacházející se na ostrově Šikoku. Máte také dvě možnosti, jak celou stezku projít. Můžete se napříč ostrovy vydat pěšky, nebo na kole. Lepší cyklisté celou trasu mohou zvládnout za jeden den. Nicméně během cesty narazíte na tolik krás, že o jednodenním výletu nelze přemýšlet.

Plánování výletu

Nejlepším místem pro začátek je ze strany Honšú k Šikoku, než-li naopak. Konkrétně pak ve městě Onomiči, kde se také nachází tzv. Hotel Cycle. Tento hotel mimo jiné, má vlastní cyklistický obchod PRO, kde se můžete ujistit zda máte kolo v perfektním stavu, připravené na jízdu. V určitých bodech cyklostezky jsou také terminály, kde si můžete kola vypůjčit (cena za vypůjčení se pohybuje kolem 1000 jenů za den), můžete tedy kombinovat pěší turistiku s cyklistikou. Jakmile budete na cestě, vašim prvním cílem bude ostrov Mukaishima, po něm následuje Innoshima. Poté pojedete několik hodin nad vnitrozemním mořem Seto, ale jakmile se dostanete na třetí ostrov, vaše vyhlídkové možnosti se skutečně otevřou naplno.

Ikuchijima je domovem nejslavnějších památek, včetně muzea Hirayama Ikuo , věnovaného jednomu z nejvýznamnějších japonských malířů 20. století a chrámu Kosanji , představující ohromnou poctu architektonické chrámové architektuře, který byl postaven v roce 1936. Nyní, když jste se dostali na třetí ze šesti ostrovů, nastává čas pro uvážení, zda pokračovat v cestě, nebo zda strávíte na ostrově nějaký čas, nejlépe noc. Pokud se rozhodnete pro druhou variantu, pak se jistě ubytujte v tradičním japonském hostinci na ostrově, s názvem Suminoe Ryokan. Zkrátka a dobře, pokud chcete prožít něco opravdu výjimečného, nebo jste ten typ dobrodruha s foťákem, hledající nádherné záběry, je pro vás Shimanami Kaido to pravé místo.

Sdílet: