Ruský Dargavs je pravým městem mrtvých

Věřte, nevěřte. Město mrtvých skutečně existuje. Hledat bychom však museli až v ruské Severní Osetii. Je to místo ukryté na jednom z mnoha horských hřebenů severního Kavkazu.

Město mrtvých, Dargavs bylo zbudováno na svahu hory Raminirah. V podstatě jde o druh pohřebiště, kamenné krypty vypadající jako domečky, jsou ve skutečnosti hrobkami plné lidských kostí a jejich osobních věcí.

Podle místních legend se Osetií v 18. století prohnal mor. Místní obyvatelé žijící v údolí pod kopci, postavili tyto „karanténní domy“ pro nemocné členy rodiny, kterým bylo poskytováno jen jídlo. Za to svoboda jim byla odepřena úplně. Ve speciálně postavených domech museli být až do své smrti. Nejstarší hrobky se údajně datují do 14. století a místní odvážné turisty varují, že pokud tuto nekropoli navštíví, zůstanou navždy prokletí.

Osetské pohřebiště se stalo i lákadlem pro archeology, kteří na místě učinili několik unikátních objevů. Například bylo zjištěno, že těla uvnitř krypt byla pohřbívána v dřevěných truhlách, které vypadají jako lodě. Jedním vysvětlením záhady podivných rakví je, že duše odcházející na onen svět využívá loď k překročení řeky, dělící zesnulého od nebe.

Dalším zajímavým faktem je, že před každou hrobkou je studna. Říká se, že když staří Oseti pohřbívali své mrtvé, hodili kovovou minci do studny. Pokud trefili mincí kámen na dně studny, znamenalo to, že duše dosáhne nebes. Některé z budov jsou postaveny mimo centrum hřbitovního města. Jsou to hrobky nečestných lidí a místních delikventů.

Město mrtvých je každopádně velmi zajímavou lokalitou, která skrývá mnoha další tajemství a je součástí místního historického dědictví. Pro vědce představuje velkou hádanku, kterou je třeba rozluštit. 

Zdroj: Atlas Obscura