Příroda se probouzí i ve městech: Toto jsou nejkrásnějších botanické zahrady světa

S přicházejícím jarem všichni dostali chuť trávit čas v přírodě. Je to pochopitelné, protože během několika měsíců zimy jsme si jí moc neužili. Množství lidí se s nadšením vydá na túry, do lesů či hor, ale přírodou se mohou kochat i tehdy, pokud nemají na výlety příliš mnoho času a žijí ve městě. Právě botanické zahrady jsou pro obyvatele velkých měst oázou, kde si mohou odpočinout od ruchu města a nabít se novou energií.

V Česku máme nepochybně krásné botanické zahrady, nicméně tentokrát jsme se zaměřili na ty, které patří k těm nejkrásnějším na celém světě. Ať už jde o tropické zahrady nebo dokonce horské, každý milovník flóry by si je měl při návštěvě zaznamenat do svého itineráře.

Královská botanická zahrada, Kew, Velká Británie

Tato proslulá botanická zahrada v britské oblasti Kew ležící u řeky Temže, je domovem největší sbírky rostlin na světě. Zahrada, která se pyšní zařazením do seznamu Světového dědictví UNESCO, byla založena v roce 1840 a obsahuje přes 30 tisíc druhů rostlin, jedno z největších herbarií světa a také se zde nachází knihovna s důležitými texty slavných botaniků. V zahradě se kromě nádherných květů či starých vznešených stromů nachází i leknínový a palmový dům, největší atrakcí je však určitě nádherný skleník, který je největší svého druhu na světě.

Exotická zahrada v Monaku

I když toho krásné Monako nabízí mnoho, stále velké množství turistů celkem neprávem přehlíží nádhernou exotickou zahradu, která se rozprostírá nad městem a pobřežím. Zahrada byla otevřena v roce 1933 a nabízí unikátní mix vysokých kaktusů, afrických či arabských sukulentů či popínavých keřů. Jelikož je zahrada postavena na kopci, každý výstup či sestup vám nabídne jiné perspektivy na město, proto je její návštěva skutečným zážitkem. Za návštěvu stojí i zdejší vápencová jeskyně, přes kterou se dostanete až dolů.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Botanická zahrada Rio de Janeiro, Brazílie

Během návštěvy exotického hlavního města Brazílie by byl hřích vynechat tuto nádhernou tropickou zahradu, kterou založil princ Dom João VI v roce 1808. Zahrada obsahuje přes 8000 druhů rostlin, z nichž největší atrakcí jsou palmové aleje. Ty byly vysázeny ještě v dobách založení zahrady, takže toho pamatují skutečně mnoho. Atrakcí je určitě i jezero obsahující velkou sbírku leknínů či orchidárium se 600 druhy této populární rostliny. Zahradu mají v oblibě i nadšenci pozorování ptáků, neboť se zde vyskytuje vzácný krkavec červenolící.

Brooklynská botanická zahrada, New York

Jedna z nejslavnějších botanických zahrad se nachází ve stále proslulejší čtvrti New Yorku-Brooklynu, v Prospect Parku. Zahrada byla založena v roce 1910 a každoročně přitahuje přes 900 tisíc návštěvníků. Sezóna zde začíná vždy festivalem třešňových stromů Sakura Matsuri, přičemž mohou lidé jejich výkvět sledovat i přes webovou stránku. Nachází se zde přes 200 třešní 42 různých druhů, díky čemuž je tato zahrada po Japonsku druhým nejlepším místem, kde se dá kochat tímto nádherným stromem. Samozřejmě, zahrada nabízí i jiné druhy rostlin a stromů včetně tropických či pouštních, krásnou atrakcí je i nádherný skleník.

Montrealská botanická zahrada,

Botanickou zahradu Jardin de Montréal založil v roce 1936 jeden z nejvýznamnějších kanadských botaniků Frere Marie-Victorin. Rozkládá se na ploše více než 75 hektarů a nachází se v ní více než 20 000 rostlinných druhů a herbarium sestávající z téměř 100 000 vzorků. V zahradě mohou návštěvníci vidět i různé léčivé rostliny, alpské rostliny, kapradiny, bonsaje, kaktusy, sukulenty či orchideje. Oblíbenými atrakcemi jsou zde i vodní zahrady, kamenná zahrada či velké sochy obrostlé rostlinami a květy.

Alpská botanická zahrada Lautaret

Tato zahrada nabízí v porovnání s ostatními v seznamu nejvíc netradiční zážitek, nachází se totiž vysoko v horách francouzských Alp, ve výšce 2000 metrů nad mořem. Historie botanické zahrady sahá až do 19. století, kdy ji založili botanici z Univerzity v Grenoble. Zahrada nabízí jedinečnou prohlídku horské flóry, které se zde daří díky suchému klimatu a jasnému slunečnímu světlu. Na zelených pastvinách rostou pestrobarevné polní květiny, které se v kombinaci s okolními horami postarají o nádherné fotografie.

Tropická botanická zahrada Nongnooch, Thajsko

Tato krásná zahrada v kopcích se rozkládá na ploše o velikosti 200 hektarů v thajské Pattayi. Založil ji v roce 1980 místní obyvatel Nongnooch, jehož inspirovaly nejkrásnější zahrady z celého světa. Svůj ovocný sad se proto rozhodl přeměnit na tropickou zahradu s množstvím barevných květin a rostlin. Jeho zahrada je mixem thajské architektury a zahrad evropského typu. Návštěvníci zde najdou např. francouzskou zahradu, tropické rostliny, zahradu orchidejí či dolinu dinosaurů s replikami různých druhů těchto vyhynulých zvířat.