Zajímavosti

Poblíž Plzně otevřou brány pekelné. Gigantický kaolinový důl bude brzy přístupný veřejnosti

Jen pár kilometrů od Plzně, poblíž obce Nevřeň se nachází unikátní technická památka, která uchvátila i české filmaře. Do útrob gigantického kaolinového dolu umístili peklo, kde v pohádce Čertí brko kraloval i sám Lucifer. V polovině června se pomyslné brány pekelné otevřou i veřejnosti u příležitosti festivalu Industry Open.

Obec Nevřeň se nachází přibližně patnáct kilometrů severozápadně od města Plzeň. Návštěvníci této obce budou moci poprvé na vlastní oči spatřit prostory kaolinových dolů 15. a 16. června v rámci festivalu Industry Open. Další termíny prohlídek se budou odvíjet od zájmu potenciálních návštěvníků. Už teď je ale jasné, že prohlídky budou jen na objednávku.

Samotné prohlídky budou vedené průvodci a trvat budou kolem 45 minut. Trasa je dlouhá přibližně šest set metrů, kdy z hlavní chodby odbočuje řada vedlejších. Žádná z nich ale není stejná, jejich podoba se liší podle toho, jak probíhala těžba. Centrem prohlídky je obrovský dóm, který je tak velký, že by se do něj vešel čtyřpodlažní dům.

Naposledy se v dole rubalo za císaře pána. Později, konkrétně za druhé světové války, měly prostory sloužit jako úkryt pro více než tisíc obyvatel. V dole se těžil kaolin, který je hlavní složkou při výrobě porcelánu, keramiky a dlaždic.

Sdílet: