Objevte krásy Madeiry, ostrova věčného jara a srdce Portugalska

Portugalská Madeira, vynořující se z chladných vln Atlantiku v sobě ukrývá svět dokonalé přírody míšené městečky či tradičními vesničkami. Pokud milujete chození po horách, hledání vodopádů, exotickou krajinou či potulování se místy na konci kterých vás čekají zasloužené výhledy, tak pak je pro vás Madeira malým rájem, který hledáte.

Branou na ostrov Madeira je pobřežní Funchal, největší město široko daleko. Leží v zátoce poseté domy, mezi kterými se krčí kostelní věže a už zde je každému jasné, že Madeira nebude jen nudnou rovinou.

Hned za městem se zvedají zelené kopce, které jsou jen předzvěstí toho, co zde návštěvníka čeká a nemine. Madeira je totiž přírodní perla, kde najdete skutečně všechno. Strávíte zde pár dní a nebudete věřit, jak se tolik krásy mohlo vejít sem na ostrov, který má jen 741 kilometrů čtverečních. Chcete-li se nadechnout rozmanité přírody, tak musíte lákavé uličky Funchalu opustit a vydat se na cestu napříč ostrovem.

Za nejkrásnějšími výhledy

Jakmile se vydáte probádat ostrov, začnete mít pocit, jako by se před vámi rozprostřely koberce divoké, zelené přírody, která se před vašima očima předvádí.

Ostré, špičaté kopce rostou do výšky, hluboká údolí oddělují městečka, kde se objevují řeky, vodopád či mořské pobřeží a když vám ani toto nestačí, napočítáte tu po celém ostrově několik desítek vyhlídek. Jejich milovníci si zde opravdu přijdou na své, protože jsou téměř všude.

Pokud byste si měli vybrat jen jedno jediné místo, tak se vydejte na místo zvané Balcoes na konci cestičky Vereda dos Balcoes ve vnitrozemí ostrova. Říká se, že právě zde konči nejoblíbenější trek Madeiry a v momentě, kdy se ocitnete na vyhlídce, budete přesně vědět proč.

Pokud si k pohledům na krajinu chcete kromě kopců přidat do panoramatu i mořské pobřeží, pak se vydejte do okolí městečka Santana na vyhlídku Rocha do Navio. Nahoru se dostanete po vlastních nebo lanovkou.

Nejkrásnější městská vyhlídka ostrova je Neves přímo nad zálivem Funchal. Vyplatí se sem přijít zejména podvečer při západu slunce, abyste chytili moment, kdy se začnou zapalovat světla města.

Unikátní příroda Madeiry

Portugalská Madeira je prošpikovaná přírodními zajímavostmi, které vás nenechají jen tak odpočívat na pláži. Téměř čtvrtinu celého ostrova zabírá les Laurissilva (Vavřínový les), který pro jeho unikátnost zapsalo UNESCO i na seznam světového dědictví.

Laurissilva je magickým místem. Mezi jeho stromy se vznáší mlha, pohlcuje všechno kolem, do toho je slyšet šum vody, ze skály padá vodopád a díky 85% vlhkosti máte pocit, že se touláte někde v okolí rovníku.

Stezkami Madeiry

Zelená Madeira je doslova prošpikovaná trekovými stezkami či cestičkami proplétající se přírodou.

Umíte si představit, že jich je tu na nevelkém ostrově více než stovka? Mnohé kopírují Levada, zavlažovací kanály, a tak budete neustále v blízkosti vody.

Jak si však vybrat z tolika možností? Jeden z nejzajímavějších, ale ne nejlehčích je trek Vereda de Areeiro mezi dvěma z nejvyšších vrcholů ostrova.

Procházka s vůní oceánu

Pokud se rádi procházíte kopci, kde stále cítíte slanou vůni oceánu, zamilujete si trek Vereda da Ponta de Sao Lourenco. Leží mezi místy Baia d’Abra a Canico a měří cca 8 kilometrů.

Poloostrov Sao Lourenco vytvořila láva, a tak kráčíte mezi lávovými skalami, mezi kterými se prohání atlantský vítr.

Příjemně unaveni se nakonec vraťte do Funchalu a odpočiňte si ve městě v jednom z podniků, kde budete zase jednou plánovat jak budete kráčet stezkami Madeiry.

Zdroj: CNN.com