Destinace

Navštivte jedinečný, divoký a nespoutaný skotský ostrov, který si koupili jeho vlastní obyvatelé

5/5 - (1 vote)

Povědomé známky ostrovního života jsou patrné okamžitě. Vlasy vám prostoupí slaný vlhký vzduch, kolem silnic uvidíte rezavé vraky aut a všude je slyšet narážení vln o skalnaté útesy. Mezi prvními obyvateli, kteří vás uvítají jakmile vstoupíte na tento neobyčejný ostrov, budou modrooké border kolie a mezi první slova, která uslyšíte budou nepochybně patřit zrovna tato „Pokud onemocníte, ujistěte se, že je středa. To na ostrov přijíždí lékař.“ Vítejte na ostrově Eigg.

Ačkoliv je ostrov vzdálen pouhých 10 kilometrů od západního pobřeží Skotska, okamžitě vám bude jasné, že Eigg žije svým vlastním životem a dalo by se říci, že jde o úplně jiný svět. Bydlí zde pouhých 107 obyvatel, ale každoročně ostrov přivítá kolem 10 000 turistů. Ti sem většinou přijíždějí za pěší turistikou a celodenními výlety. Většina návštěvníku přijíždí na Eigg, aby objevovala krásy divoké zvěře. Když se ale vydáte do útrob nepředvídatelné přírody ostrova a jeho minulosti, donutí vás to zůstat na Eigg déle.

Napříč ostrovem vede jen jedna jediná hlavní cesta, na které je jeden semafor, ten ale neslouží k řízení dopravy (žádná zde totiž není), ale k tomu, aby upozornil místní na výpadek elektřiny. Kolem silnice narazíte na velice skromné turistické atrakce v podobě malé pošty, která je dnes muzeem popisujícím historii ostrova, mrňavé kůlničky, která je chloubou ručně vyráběných věcí, které lze i zakoupit, a cestu vám nesčetněkrát zkříží stáda ovcí.

https://www.instagram.com/p/BqUPxD3gW89/

Dnes klidný ostrov má však za sebou ponurou historii táhnoucí se do 16. století. Téměř celá populace ostrova čelila možnému zániku kvůli krvavému sporu s klanem ostrova Skye. Vše ale dobře dopadlo a tak se místní nějakou dobu těšili klidu. Později ale museli čelit dalšímu problému, majitel většiny nemovitostí na ostrově svůj majetek cíleně zanedbával. Obyvatelé se pustili do dlouhého sporu, a nakonec si vybojovali vlastnictví veškerého majetku i ostrova samotného.

Dnes obyvatelé ostrova, kterému návštěvníci přezdívají „Lidová republika Eigg“ nezápasí s ničím jiným než s ovcemi brzdícími auta a s neúnavným vtipálkem Charliem Galii, jediným taxikářem na ostrově.

Jak se na ostrov dostat?

Na ostrov se dostanete pomocí trajektu z měst Mallaig a Arisaig, následně můžete pokračovat pěšky nebo na kole. Autem ale rozhodně ne. Na ostrov nemohou žádná auta z pevniny, výjimkou jsou auta pro tělesně postižené. Ubytovat se můžete v kempech, nebo malých příbytcích, které jsou velmi skromně zařízené. Magazín National Geogrpahic uvádí jako nejlepší období pro návštěvu léto.

https://www.instagram.com/p/BwtjaNplGHD/

Na ostrově je také dostatek obchůdku s potravinami, takže si nemusíte vozit zásoby jídla. Využít můžete i místní restauraci, bar a kavárnu v jednom. Pokud ale chcete zažít kulinářskou bombu navštivte Lageorny, kde podávají tříchodové jídlo, krom toho se vám naskytne výhled na nedaleký ostrov Rúm.

Zdroj: NationalGeographic.com

Sdílet:
Booking.com

Vyhledej ubytování

Booking.com

Nejčtenější z kategorie