Na Slovensku doslova vyroste největší bludiště v Evropě.

Investor se rozhodl vypracovat záměr na základě podnětů několika obyvatel města, kteří by uvítali nová místa, určená k trávení volného času s rodinou. Největší bludiště ve střední Evropě tak vyroste v blízkosti řeky Jakubianky ve Staré Ľubovni.

Minulý týden totiž jednali tamní poslanci opět i o pronájmu pozemku pro účely vybudování městské zahrady s bludištěm a předložený záměr schválili. Informoval o tom server dobrenoviny.sk.

“Projekt společnosti JVR Enterprise s. r. o., byl přitom předložen městskému zastupitelstvu již podruhé. Poprvé poslanci nesouhlasili s umístěním pod Ľubovninským hradem z důvodu vysoké koncentrace atrakcí v této lokalitě, kde se kromě hradu nachází také skanzen, Historický vojenský tábor i Vojenská expozice Michala Střenka, ” vysvětlil primátor Staré Ľubovni, Ľuboš Tomko.

Investor se rozhodl vypracovat záměr na základě podnětů několika obyvatel města, kteří by uvítali nová místa, určená k trávení volného času s rodinou. Celkový koncept bludiště zahrnuje také příběh o Čertově skále, čímž společnost předpokládá zvýšení úrovně povědomí obyvatel i návštěvníků města Stará Ľubovňa o místní historii.

“Na realizaci záměru je však třeba disponovat pozemkem v rozloze více než 10.000 m2, neboť samotné bludiště ze živého plotu bude pokrývat více než 6400 m2. Zbytek areálu bude tvořit zahrada, sloužící i jako prostor pro pořádání různých sportovních a kulturních akcí,” představuje projekt jednatel společnosti Jozef Romaňák.

Záměr pronájmu nemovitosti ve výměře přibližně 11.000 m2 na dobu 15 let s nájemným ve výši symbolického jednoho eura ročně, městské zastupitelstvo nakonec schválilo v lokalitě u Jakubianky v blízkosti budovy bývalé společnosti Pienstav.

“Společnost také předložila žádost o pronájem nemovitosti v blízkosti objektu, kde sídlí VPS, za účelem zřízení parkovacích ploch. Z důvodu plánovaného vybudování jihovýchodního obchvatu města Stará Ľubovňa, však městští poslanci navrhli vybrat jinou, vhodnější lokalitu, ” objasnil Tomko.

Pokud tedy poslanci pronájem nemovitosti na zasedání městského zastupitelstva v únoru definitivně schválí, společnost může začít s realizací bludiště, což odhadem potrvá přibližně dva roky od první výsadby.

“Projekt Čertova skála může pozitivně ovlivnit rozvoj cestovního ruchu ve Staré Ľubovni,” uzavřel primátor.