Muž si všiml opuštěného hangáru, to co našel uvnitř by nikdo nečekal

Během zkoumání krás našeho světa narazil Ralph Mirebs na něco mimořádně vzácného a hlavně nečekaného. Při cestě do Kazachstánu narazil fotograf na velkou opuštěnou budovu, to co objevil uvnitř mu doslova vyrazilo dech. Už z dálky při pohledu na tuto budovu se zdálo, že jde jen o další opuštěnou stavbu, nebo hangár. Poté ale co Ralph našel cestu dovnitř budovy, uvědomil si, že zdaleka nejde jen tak o nějakou opuštěnou budovu, naopak jde o místo skrývající dva historicky velice významné prvky.

Takže, co vlastně fotograf našel?

Jak se později ukázalo opuštěná budova se nachází poblíž kosmodromu Baikonur v Kazachstánu. Přesněji kilometr od kosmodromu, který je dodnes stále v provozu. Tento konkrétní hangár objevený fotografem je “duch minulosti” z dob, kdy Rusové a Američané započali vesmírný závod.

Z tohoto nyní opuštěného zařízení byla kosmická loď převezena na spouštěcí plošinu v kosmodromu Baikonur, který se nachází jen kilometr od budovy. Z toho místa evropští i američtí astronauti, startují dodnes. Tato neuvěřitelná budova na kterou Ralph narazil, byla vybudována v roce 1974, za účelem využití v programu Buran Space Shuttle: Oblast věnována vývoji a konstrukci technologií, na kterých se podíleli ti nejlepší z nejlepších, a usilovali o vytvoření takové kosmické lodě, která by dopravila lidi do vesmíru. I přesto, že Buran Shuttle Program byl zastaven v roce 1988, hangár zůstal v provozu až do roku 1993 a stal se rodištěm tří nejmodernějších technologií, které kdy byli člověkem vytvořeny. Po zhroucení Sovětského svazu se možnosti začaly zhoršovat a komplikovat. Ve vesmíru jsem mohli spatřit jen jednu kyvadlovou loď, pověřenou bezpilotní misí. Krátce poté byla loď uzemněna a zničena jiným závěsem, který se na kosmickou loď zřítil.

Zajímavostí je, že v opuštěném zařízení je ještě něco, co stojí za zmínku: Dva raketoplány z programu Buran Space jsou uvnitř hangáru jako “starobylé památky” které jsou už po několika letech zapomenuté. V minulosti, když bylo ještě zařízení plně funkční, bylo domovem extrémně sofistikované technologie. Budova měla přístup k systému regulace atmosferického tlaku, který pomohl udržovat prach a veškeré nečistoty okolí, mimo své neuvěřitelně silné stěny.

Nyní, o desetiletí později, si příroda podmaňuje celý prostor, který je po celou dobu člověkem netknutý a snad i zapomenutý. Je zřejmé, že obě kyvadlové lodě každým dnem chátrají víc a víc, keramické dlaždice, které loď pokrývají se postupně odlupují a rozbíjejí se pod ní. Prach neoblomně pokrývá raketoplán a už je jen těžko poznatelný jeho majestátní účel. Zdá se, že už je jen otázkou času, kdy budou tyto dva kusy vesmírného průzkumu navždy zničeny.

Otázkou je, proč se taková místa nezachovávají? Proč se o vesmírný raketoplán nikdo nepostaral, a hlavně což je nejdůležitější, proč tyto dva důležité vesmírné pozůstatky nejsou již někde v muzeu?