Zajímavosti

„Kvůli času máte pocit, že jste neustále v pasti“. Norský ostrov chce proto zrušit čas úplně.

Rate this post

Slunce tu v zimě nevychází a v létě nezapadá, proto se obyvatelé rybářské vesnice Sommarøy rozhodli, že nemá smysl řídit se podle hodinek. Vesnice se nachází za severním polárním kruhem a podle místních zde všichni vnímají čas zcela odlišně, než je tomu u zbytku světa. „Kvůli času máte pocit, že jste pořád v pasti,“ tvrdí lídr iniciativy.

Na norském ostrově od půlky května až do 26. července nezapadá slunce a obyvatelé tak mají problém rozlišit den a noc. Zrušení času jako takového, by rozhodně neznamenalo anarchii. Děti i dospívající by museli chodit do školy, ale neexistovaly by pevně stanovené vyučovací hodiny.

Za celou iniciativou stojí Kjeli Ove Hveding, jež pro místní tiskovou agenturu popsal celý koncept následovně „Lidé po celém světě trpí depresemi a stresem. A viníkem je neúprosný čas, protože máte pocit, že jste kvůli němu v pasti. Když budeme územím bez času, každý si bude moct žít podle sebe,“

Podle Hvedinga jde v případě norského ostrova jen o formalitu, protože lidé se zde ve skutečnosti časem vůbec neřídí. „Uprostřed noci, což pro lidi z města může být například ve dvě hodiny ráno, můžete vidět děti hrát fotbal, lidi natírat ploty nebo sekat zahradu.“

Celá iniciativa získala mezinárodní pozornost. Všimla si jí nejedna zahraniční média. Dokonce se zapojila i další severní města včetně obcí z Norska a Finska. V tuto chvíli předal Hveding petici místnímu poslanci, aby byly prodiskutovány další kroky. Pro takovou vesnici to jistě nebude problém, dokážete si ale představit žít tady u nás bez vnímání konceptu času?

Zdroj: thrillist.com

Sdílet: