Jeskyně Waitomo vás dostane svou hvězdnou, červí oblohou

Jen si představte romantickou plavbu na malé lodičce plné turistů, plující tichou jeskynní řekou. Najednou loďka vjíždí do nového koridoru, kde se před vámi rozsvítí hvězdná obloha. Ne, ještě jste z jeskyně nevyjeli. Ne, ani strop není uměle osvětlen. Za vše může příroda a larvy. Přesvědčte se sami, vítejte na Novém Zélandu.

Jeskyně Waitomo, byla známá již místním maorským lidem. V roce 1887 tehdejší vůdce lidu Tane Tinorau, vzal anglického badatele Freda Maceho, na výpravu do nádherné jeskyně, aby jemu a následně celému světu ukázal její velkolepost. Společně tedy usedli do kajaku a po řece se vydali do míst kde „voda protéká dírou“, což je maorský název pro jeskyni. Badatel Fred Mace byl ohromen, když viděl třpytivá modrá světélka, která nějakým způsobem osvětlují celý prostor. Mace okamžitě sepsal zprávu o expedici, vytvořil mapu a dodal fotografie a dokumentaci vládě. Brzy maorský náčelník Tane Tinorau pravidelně provozoval jeskynní výlety, nejen pro další badatele a geology.

Nechutné a přesto krásné

Není to kouzlo ani led diody, co osvětluje jeskyni. Mohou za to červi, kterým se v angličtině říká Glow-worms – zářící červ. Tento druh světlušky, v latinském názvu připomíná spíše zaklínadlo z Harryho Pottera (Arachnocampa Luminosa), si staví v jeskyni svá hnízda, z nichž vypouští vlákna obalená slizem, dlouhé až 40 cm. Pro turisty je to nádherný pohled, ve skutečnosti je to ale návnada. Světlušky takto chytají potravu, která se zachytí ve spletitosti vláken. I přes fakt, že pohled na takto osvětlené prostředí nadchne opravdu každého, na světle by to už taková krása nebyla. Denní světlo totiž mění nádherné světlušky na obyčejný hmyz, který je v dospělosti podobný komárovi. Malé larvy ale mají tělíčko průhledné, díky chemické reakci v jejich konečníku, se vytváří modrozelené světélko. To láká jídlo i ostatní světlušky. A samozřejmě nás turisty.

Jeskyni Waitomo můžete navštívit celoročně. V létě je ale lepší si exkurzi rezervovat. Waitomo je součástí většího jeskynního komplexu, který se prochází celý. Túra není nijak náročná zvládne ji opravdu každý. Více informací o otevírací době a poplatcích najdete zde.

Poznámka: video lze otáčet pomocí šipek, můžete si tak vychutnat celou prohlídku jeskyně.