House on the Rock je bizarní dům plný zajímavých sbírek

Během čtyřicátých let objevil člověk jménem Alex Jordan 60 stop vysokou skálu, v krásném údolí Wyomingu. Rozhodl se na pískovcovém útvaru postavit dům. Dnes je tak trošku bizarní dům, plný ohromného množství sbírek. Nečekali byste co vše v domě najdete. Mějte proto oči na stopkách.

Jordan postavil dům s myšlenkou víkendového úniku z měst. Jistě netušil, jak velkou turistickou atrakci stvořil. Jakmile se lidé dozvídali o 14 pokojovém domě na skále, přicházeli se zvědavostí navštívit tento architektonický zázrak, který je dnes jedinou dochovanou strukturou. Dnes jde o komplex zahrnující mnoho zajímavých exponátů a zahradních expozic, které jen tak někde neuvidíte.

Turistům trvá celou věčnost, než projdou celý dům, i tak je téměř nemožné prohlédnout si vše za jeden den. Celý dům je totiž jednou velkou sbírkou sbírek. A to doslova. V domě na skále například uvidíte největší kolotoč na světě, který je složen z 269 figurek zvířat, 182 luceren, 20 000 malých diod a ze stovek nádherných andělíčků, které visí ze stropu kolotoče. V domě jsou také místnosti, které jsou dokonalým optickým klamem. Například jedna místnost je dlouhá 66,4 metrů, postupně se pokoj ve výšce 47.5 metrů nad lesní pěšinou zužuje. Vše tedy vytváří dojem nekonečné místnosti.

Alex Jordan byl vášnivým sběratelem a milovníkem muzeí, nicméně nechtěl, aby se Dům na skále stal muzeem. Chtěl, aby dům znamenal mnohem víc.  Ačkoliv některé části sbírek by klidně mohly být vystavovány v muzeích a galeriích, Dům na skále je spíše cestou divoké a fantastické představy Alexa Jordana, proto by byla škoda přesunout exponáty na místa, kde se na ně bude jen prášit.

V prosinci 1988 Alex prodal Dům na skále svému dlouholetému kolegovi Arturovi Donaldsonovi. Tento muž byla také vášnivým sběratelem a sdílel Alexandrovu myšlenku. Jordan zůstal ve vedení Domu až do své smrti 6.listopadu 1989. Art Donaldson nadále vlastní Dům na skále, na základě posledního přání Alexe, neustále rozšiřuje sbírky, a tedy i zábavu pro návštěvníky.