Zajímavosti

Havajské schody Haiku jsou krásné, zrádné a pro turisty zakázané

Pokud je nějaká věc více přitažlivá nežli krása, pak je to zakázané ovoce. Jedním z nich jsou i havajské schody Haiku, známé taky jako schody do nebe. Místo se stalo zdrojem nejkrásnějších fotografií, které kdy byly pořízeny. Bohužel v dnešní době jsou takto pořízené fotografie nelegální. Každý, kdo se po schodech vydá, doufá že nebude chycen a pokutován. Je to tedy stezka jen pro odvážné.

Vojenský projekt přeměněn na odvážnou výzvu

Po útoku na Pearl Harbor, se americké námořnictvo rozhodlo vybudovat rozhlasovou stanici v údolí Haiku, pro zlepšení vojenské komunikace. Aby bylo možné takovou stanici postavit, musela tehdy armáda najít místo, které by obklopovaly dvě horské stěny s nejlépe stejnou výškou. Stavitelé sestrojili žebříky, které připevnili ostrými hroty k povrchu hory. Čímž vytvořili schodiště pro přístup k stanici.

Stejně jako nebezpečné, je toto místo i kouzelné. Pohled na mangovníky, palmy, prorostlé houště liliemi a vzdálený horizont je bezkonkurenční. Schody, které vás můžou snadno zradit, se staly okamžitě turistickou senzacím. Alespoň do doby, než armáda turisty vyhnala. Pobřežní stráž zpřístupnila schody pro veřejnost v roce 1975, jenže v roce 1987 kvůli vandalismu a bezpečnostním důvodům, schody zase uzavřela. Mnoho místních se spojilo v komunitu s názvem Friends of Haiku Stairs, za účelem chránit schody před zkázou a v naději znovuotevření schodů, které vedou do nebe.

Krásné ale zrádné

I sedm desetiletí poté, co byly schody vyrobeny, lidé nepřestali toto místo navštěvovat. Jenže postupem času je stezka víc a víc nebezpečná. V roce 2015 například bouřka způsobila ještě obtížnější průchod schodiště. Místní orgány proto vynaloží každoročně přes 170 000 dolarů na ostrahu. Když na členy stráže během výstupu po schodech narazíte, mohou vám naúčtovat tučné pokuty až do výše 1000 dolarů. Připravte se také na to, že místní jsou velice obezřetní vůči turistům, kteří porušují zákaz vstupu. Proto je taky málo pravděpodobné, že by vám někdo pomohl v případě jakékoliv nehody. Na schodech zkrátka nemáte co dělat, vše je jen na vlastní nebezpečí.

Tyto skutečnosti ale téměř nikoho nezastaví. Pokud by měl někdo zájem legálně schody navštívit máme pro vás řešení. Webová stránka AllTrails popisuje nejjednodušší, legální způsob, jak schody do nebe navštívit.

Sdílet: