Co navštívit tento měsíc

Co navštívit v září: Ostrovy Scilly

Scilly islesl nebo chtele-li ostrovy Scilly je drobné kornské souostroví, tvořící nejjižnější část Britských ostrovů. Po příjezdu si budete připadat jako v jiném světě. Přestože je souostroví tvořeno přibližně 140 ostrůvky, jen pět z nich je obývaných. Za celá desetiletí se zde nic nezměnilo, vládne tu klid a pohoda. Žádné dopravní zácpy, supermarkety, nadnárodní hotely. Jediný hluk, který tu slyšíte, se line od pobřeží, kde narážejí vlny na skály.

Nemusíte se bát, život na těchto ostrovech je sice až moc klidný, a místy to vypadá, že se zde zastavil čas, rozhodně ale ostrovy Scilly neušly trendům dnešní doby. Na hlavních pěti ostrovech signál funguje bezvadně, a to včetně internetu. Na ostrovy se můžete dostat letecky, nebo pravidelnou trajektovou linkou. Trajekt vyjíždí z anglického města Penzance a je lepší si lísky rezervovat předem, kvůli narůstající ceně. Co se týče letenek, tady je to horší. Letiště nabízí přímé lety jen do tří měst, proto stejně musíte nejprve do Spojeného království a tam už je lepší nasednout na trajekt.

jeden z ostrovů souostroví Scilly

Kde se ubytovat

Existuje pět větších obydlených ostrovů St. Mary´s, Tresco,
St. Martin´s, St. Agnes a Bryher. Nejvíc možností k ubytování nabízí pochopitelně St. Mary´s, kde je zároveň i letiště. Z tohoto ostrova pak můžete podniknou výlety na ty ostatní. Spojuje je totiž pravidelná lodní doprava. Hodně lidí si zde pronajímá chaty a jelikož zde na rezorty nenatrefíte, nejlepší variantou, jak si zde najít ubytováni je přes AirBnb, kde je k mání pronájem pokoje v příjemném venkovském sídle za 931 Kč za osobu/noc.

Booking také nabízí několik variant ubytování, tam se ale cena za noc a osobu pohybuje kolem 3000 až 5000 Kč.

Nejoblíbenější aktivity

Botanická zahrada Tresco

Celých sedm hektarů půdy se stalo domovem tisíců exotických rostlin z celého světa. Jaro zde přichází velmi brzy, podzim pozdě a zima téměř vůbec. Proto není divu, že ostrov Tresco je rájem subtropických rostlin. Na návštěvu této zahrady si vyhraďte jeden celý den, a ani to vám možná nebude stačit.

Pláž Rushy Bay

Ostrov Bryher je lemován nádhernými plážemi, ale Rushy Bay je tou největší a mnozí by řekli, že i nejkrásnější. Je orientována na jih a chrání jí pahorky Watch Hill.

Pláž Ruhs Bay

Archeologické naleziště Halangy Down

Na ostrově St. Mary´s najdete úchvatné pozůstatky osady z doby železné. Je zde jeden velký dům a několik menších chatrčí, v jejich útrobách si můžete prohlédnout objevené artefakty.

Archeologické naleziště Halangy Down

Watch Hill

O nejlepší výhled se postará hora Watch Hill, na jejímž vrcholu vás čeká nezapomenutelný výhled. Je to skvělé místo pro pozorování západu slunce, ale dejte si pozor na vítr, který bičuje vrchol hory.

Informace, které se budou hodit

Jelikož ostrovy Scilly patří administrativně pod Spojené království, peníze rozměňte na libry. Žádné zvláštnosti v chování, či speciální pravidla etiky nečekejte. Lidé tu žijí typickým ostrovním životem, plným klidu a pokoje. Jednu radu přeci jen máme. Je lepší si sestavit itinerář aktivit už doma a podle toho si zajistit lístky na lodní dopravu. Čím dřív lístky koupíte, tím lepší bude cena. Nejlepším měsícem pro návštěvu je září, protože se vyhnete davům turistů. V létě je možné se ubytovat i v kempech, kde si rozložíte stan. Je ale lepší si taková místa zarezervovat s dostatečným předstihem, zvláště pokud zvažujete návštěvu v červenci a srpnu.

Sdílet:

Vyhledej ubytování

Booking.com

Nejčtenější z kategorie