Co navštívit tento měsíc

Co navštívit v záři: Maledivy

Bezkonkurenční luxus, ohromující pláže s bílým pískem a úžasný podvodní svět činí z Malediv jasnou volbu pro skutečnou dovolenou, na kterou nezapomenete po zbytek života. Dohromady 1196 ostrovů, jež dohromady tvoří Maledivy, najdeme v Indickém oceánu v oblasti rovníku asi 500 km jihozápadně od břehů Indie. A to, že Maledivy jsou jen pro bohaté a jsou značkou luxusu už dávno neplatí. Dovolenou na Maledivách si můžete užít s jakýmkoliv rozpočtem.

Jedinou možností, jak se dostat z Evropy na Maledivy, je letecky. Vašim vstupním bodem tedy bude mezinárodní letiště Malé International Airport, které se nachází na ostrově Hulhule, nedaleko hlavního města Malé. Při hledání letenek vyhledávejte lety z Prahy, Rakouska a Německa, ceny se pohybují kolem 16 až 18 tisíc, nicméně pokud budete letenky hlídat, dají se koupit a za cenu kolem deseti tisíc.

Jak již bylo zmíněno Maledivy se skládají z vícero ostrovů, proto je velmi pravděpodobné, že nezůstanete na Hulhule, kde přistane vaše letadlo. Pro pokračování vaší cesty musíte zvolit další prostředky, které ostrovy nabízí. Nejlevnější variantou je veřejný trajekt, kde za lístek platíte podle toho, kam jedete. Cena se pohybuje v přepočtu na naše koruny od 11 do 500 Kč. Dále můžete použít soukromé prostředky, tím jsou speed boat neboli rychloloď, kterou si musíte předem rezervovat a není to nic levného stejně jako druhá možnost – hydroplán. Až budete plánovat příjezd na tyto ostrovy dobře si zkontrolujte časy navazujících odjezdů.

Kde se ubytovat

V podstatě je jedno, jestli na Maledivy jedete za romantikou, dobrodružstvím nebo v rámci rodinné dovolené. Tak či onak máte pouze dvě možnosti ubytování, buď v luxusních rezortech, které se navzájem předhánějí svou nabídkou, nebo v hotelu či penzionu na obydleném ostrově. Samozřejmě podle vašeho výběru se bude odvíjet i cena.

Ubytování v resortech

Pokud opravdu nehledíte na ceny, pak zvolte jistě tuto alternativu a pokud možno s All inclusive servisem. Pokoje pro dva na jednu noc s all inclusive stojí mimo sezónu cca 350 USD (8 200Kč), v hlavní sezóně 600 USD (14 000Kč). Samozřejmě se cena může vyšplhat až na několik tisíc dolarů, záleží, jak moc velký luxus si chcete dopřát. Dále k ceně musíte připočítat transfer z letiště, který vám samozřejmě zajistí resort. V případě resortů se většinou jedná o speed boat nebo hydroplán.

Pětihvězdičkový resort Conrad Maldives Rangali

Nesmíme zapomenout na spropitné hotelovému personálu. Částka je samozřejmě individuální. Běžně se dává alespoň jeden dolar za osobu a den pokojské, dále dolar číšníkovi za každé jídlo a také dolar každému nosiči vašich zavazadel. Pokud se vydáte lodí na výlet mimo ostrov, je zvykem dát dýško i posádce lodi.

Hurawalhi Island Resort

Když to tedy spočítáme dostáváme se na částku 9000 Kč za osobu a den, a to v období mimo sezónu.

Ubytování na obydlených ostrovech

Co si budeme nalhávat, resorty jsou drahé také především proto, že jsou na soukromých ostrovech a nabízí nadstandardní luxus. Pokud ale zvolíte ubytování a lokálním obydleném ostrově, užijete si exotický ráj i bez utrácení statisíců. Maledivy nejsou zrovna levnou destinací, pokud je ale člověk chytrý, dá se vše zvládnout za příznivé ceny.

Hlavní město Malé

Za pokoj se snídaní zaplatíte na obydlených ostrovech mimo sezónu v průměru 80 USD (1 875 Kč), v sezóně pak 95 USD (2 227Kč). Jak vidíte ceny jsou někde úplně jinde. Ani tady se nevyhnete placení tuzérů, a to ve stejné hodnotě jako v resortech. Pokud si během pobytu budete zajišťovat sami stravu, tzn. budete se stravovat v bistrech a vodu si budete kupovat, počítejte s denními výdaji 12 USD na osobu, tedy necelých 300 korun. Takto se dostáváme na průměrnou částku 1 400 Kč za osobu a den.

Lokálně obydlené ostrovy představují levnější variantu ubytování.

Pro srovnání cestovní kanceláře ať už tuzemské nebo zahraniční, nabízí pobyty s cenami 35 000 Kč s polopenzí, případně od 40 000 Kč s all inclusive.

Nejoblíbenější aktivity

Na Maledivách si přijde každý na své. O co ale rozhodně není nouze, jsou to úchvatné pláže. Pokud pro vás dovolená znamená relax na pláží, zde si určitě přijdete na své.

Průzračná a čirá voda činí Maledivy magnetem pro každého, koho fascinuje podvodní svět. Jeho bohatství a rozmanitost vás dostane. V mělkých vodách si užijete hejna pestrobarevných rybiček, ve větších hloubkách pak číhají želvy, žraloci nebo třeba největší ryba na světě, žralok velrybí. A pozor, voda je tak teplá, že nebudete potřebovat ani neopren.

Určitě byste měli zvážit návštěvu místních lázní. Zvláště pak unikátní podvodní lázně v hotelu Huvafen Fushi, které jsou prvními lázněmi svého druhu na světě.

Podmořské lázně, jediné svého druhu

Pokud se ubytujete v resortech, pak můžete podniknout výlet na lokální obydlené ostrovy. Žijí tam místní obyvatelé, kteří jsou velmi přátelští a usměvaví. Na druhou stranu, pokud bydlíte na těchto ostrovech, můžete si naopak vychutnat jednodenní luxus, a to celodenním výletem do jednoho z luxusních resortů. Výběr ponecháme na vás. Na jeden den si vychutnáte luxus a služby soukromých ostrovů.

Informace, které se budou hodit

Na ostrovy nepotřebujete žádné vízum ani speciální očkování. Co ale musíte mít, je vyplněná registrační karta, kterou dostanete v letadle. Karta má dvě části, příletovou a odletovou. Vy musíte vyplnit obě. Příletová se odevzdává při příletu, odletová při odletu, nesmíte je ztratit.

Obecně je známo, že místní lidé jsou velmi zdvořilí a často stydliví, pokud je potkáte mimo letoviska. Na co byste si ale měli dávat pozor je používání rukou. Levá ruka je pro ně nečistá, proto v restauracích a veřejných prostorech jezte jen pravou rukou. Ostrovy jsou také velmi konzervativní, muži by neměli chodit s odhaleným hrudníkem a ženy by měly nosit dlouhé sukně a vyhýbat se odhaleným ramenům. Vstup do místních mešit je zakázán.

Místní měnou je maledivská rupie a není akceptována žádná jiná měna. Pokud chcete ušetřit nekupujte nic v resortech a střediscích, je to zbytečně předražené. Co můžete si přivezte. Pokud jste závislí na internetu nezapomeňte si na místním letišti zakoupit místní SIM kartu. Jestliže je váš navazující transfer hydroplán, pak se ujistěte, že vaše letadlo přistane nejpozději v 15:00 místního času.

Maledivská rupie

Pokud se na Maledivách chcete i potápět, doporučujeme nejprve absolvovat potápěčský kurz u nás. Tak totiž nebudete na místě ztrácet čas dlouhými teoriemi a poučkami navíc v cizím jazyce. Nezapomeňte po absolvování kurzu u nás vzít s sebou osvědčení. Pokud budete šnorchlovat vezměte si své vybavení, které zde jistě využijete naplno. Není také na škodu si naplánovat veškeré aktivity už doma a předem si rezervovat ponory, vstupy nebo třeba i stoly v restauracích.

Sdílet:

Vyhledej ubytování

Booking.com

Nejčtenější z kategorie