Co navštívit tento měsíc

Co navštívit v říjnu: Mexiko

Pláž lemovaná palmami, kuchyně bohatá na chilli koření, dechberoucí džungle, ohromující města, ohňostroje anebo legendární Día de Muertos -Den mrtvých. To vše a mnohem víc nabízí Mexiko. Pokud chcete zažít nikdy nekončící dobrodružství, pak je právě tato destinace trefou do černého. Každý bude mít z čeho vybírat. Můžete se vydat do džungle zahalené mlhovým oparem, na zasněžené sopky, do kaktusových pouští nebo si můžete užít vlny rozbouřeného Tichého oceánu. Tady si prostě najde každý své.

Bohužel cesta do Mexika je krapet komplikovanější, protože z České republiky ani z jejího okolí nelétají přímé spoje. Proto počítejte s přestupy a cestou dlouhou 14 až 20 hodin. Samozřejmě čas je pouze orientační. Ceny zpátečních letenek se pohybují okolo 22 000 korun. Na místě se pak můžete přesouvat pomocí autobusů, půjčenými auty, či klasickou veřejnou dopravou. K tipům nejen na přepravu v Mexiku se ale vrátíme ještě později.

Kde se ubytovat

Ceny ubytování se liší v každé části Mexika. Nejlacinějším ubytováním jsou sdílné pokoje v hostelech, kde je vás v jednom pokoji hned několik. Tento typ ubytování je opravdu jen na přespání, jeho cena se pohybuje od 150 do 250 pesos, což je v přepočtu 180 až 300 korun. Takže za hubičku. Dobrodruzi si mohou zavěsit houpací síť přímo na pláži za menší poplatek 50 až 100 pesos (60-120 korun).

Jak vidíte Mexiko je pro Čechy cenově přijatelná destinace. I místní lidé jsou velmi přátelští a otevření, proto se nebojte je oslovit s prosbou o ubytování. Rádi vás ubytují a jako bonus se budou snažit vám předvést to nejlepší z mexických tradic. Skvělou variantou je CouchSurfin, webová stránka spojující hostitele se zájemci o ubytování, kde se nabízí BEZPLATNÉ ubytování.

Pokud si vyloženě nepotrpíte na luxus hledejte hotely nižší cenové kategorie označené jako „Posadas“ nebo tzv. Cabaňas. V hotelích za dvojlůžkové pokoje zaplatíte v přepočtu 221-442 korun za noc. Hotely střední kategorie nabízí své pokoje za 490–800 korun.

Booking.com

Neoblíbenější aktivity

Pohoří Naica

Leží jihovýchodně od města Chihuauha, majestátné pohoří Naica, kde se nejen můžete kochat nádherným výhledem, ale také zde uvidíte jeskyni krystalů.

Teotihucán

Milovníci historie rozhodně musí na toto místo, které se nachází severně od Ciadad de México. Toto místo je slavné především proto, že se zde nachází pyramida Slunce a Měsíce.

Popocatépetl

Oblíbené krkolomné slovíčko označuje sopku, která je druhým největším vrcholem. Vyznavači outdoorových sportů budou nadšeni.

Acapulco

Romatnické duše, zamilované páry nebo třeba novomanželé by rozhodně měli navštívit Acapulco. Slunné město s nádhernými plážemi.

Chipas

Pokud toužíte spatřit tradiční tvář Mexika, pak navštivte stát Chiapas, kde chodí místní lidé oblečeni v krojích. Obzvláště krásné je pak San Cristóbal de las Casas, bývalé hlavní město s nejbarevnějším tržištěm.

Día de Muertos

Blíží se 2.listopad, u nás máme Dušičky, kdy vzpomínáme na své blízké, kteří už nejsou mezi námi. V Mexiku jim vzdávají ale úplně jinou poctu. Svátek Día de Muertos prostě musíte zažít a vidět. Oslava na počest mrtvých začíná v některých místech už 31. října a končí 2.listopadu. V roce 1993 byl dokonce tento svátek prohlášen za nehmotné dědictví lidstva UNESCO.

Rady, které se budou hodit

Měnou Mexika je mexické peso, kdy jedno peso představuje 1,23 korun. Na české poměry je v Mexiku tedy velmi levně. Ubytování už jsme řešili, a co strava? Nejlepší možností je stravování u stánků. V Mexiku najdete legendární tacos snad všude a stojí směšných 15 korun. Pozor si však dávejte na reklamy, které vás budou chtít zlákat ke koupi různých služeb za směšné ceny, jsou totiž uvedené bez daně. V závěru tak zaplatíte víc. Určitě se nebojte smlouvání, a to nejen během nákupů suvenýru, kde mimochodem můžete ušetřit až 50%. Smlouvejte v hotelech, taxících, na trzích, zájezdech, během hledání ubytování, no prostě všude.

Pokud jedete do Mexika, abyste zažily pravý outdoor, rozhodně si nekupujte věci k tomu potřebné právě v Mexiku. Tyto věci se sem dováží, a proto jsou mnohem dražší než u nás. Co se týče dopravy, možností je hned několik. Můžete využít komfortní dálkové autobusy, nebo typické autobusy druhé a třetí třídy, které se postarají o originální zážitky. Během cesty narazíte na prodejce, kteří vám budou chtít prodat vše, snad i duši. Za jízdy bude hrát živá hudba, kdy muzikanti budou chtít následně zaplatit. Každopádně lístky si nechávejte u sebe celou dobu. Inspektoři nastupují v průběhu jízdy a provádějí kontroly.

Můžete si také zapůjčit auto, nejlépe u National, Avis, Hertz nebo Budget. Kauce je sice vysoká na druhou stranu nebudete potřebovat řidičák. Ten tam totiž nemá nikdo. Řidiči jezdí, jak se jim líbí, silně gestikulují, troubí a podle toho většinou poznáte kdo má přednost. Hotový chaos. I jízda taxíkem má své kouzlo. Občas se totiž zvrtne na kolektivní dopravu, kdy k vám přistoupí další cestující a podobně.

Co se týče formalit, pokud nebudete v zemi déle než 180 dní, nepotřebujete vízum. V letadle dostanete hraniční průvodku FMT, kterou je nutné předložit při kontrole. Během ní nahlásíte délku pobytu, případně ukážete zpáteční letenku.

Sdílet:

Vyhledej ubytování

Booking.com

Nejčtenější z kategorie