Co navštívit tento měsíc

Co navštívit v říjnu: Dublin

Rate this post

Dublin, malé město s obrovským duchem. V jeho ulicích najdete směsici historického dědictví a hédonismu. Důvodů, proč navštívit Dublin, nejsou desítky ale stovky. Vikingská historie je zde vidět prakticky všude. Irské hlavní město je plné středověkých hradů, uliček s nepřekonatelnými hospůdkami, kde vám nalijí vynikající pivo a whiskey. Nesmíme také zapomenout na nádherné městské parky a místní obyvatele, kteří jsou neuvěřitelně přátelští.

Skvělé je, že se do irského Dublinu dostanete poměrně rychle, a hlavně za přívětivé ceny. Ve městě pak můžete strávit jen víkend nebo celý týden, který vyplníte výlety do celého Irska. Ano není to zrovna destinace, kde se můžete opalovat a vstřebávat do sebe teplo sluníčka. Na druhou stranu stále sychravé počasí je přece nejlepší pro návštěvu pověstných irských pubů, které najdete téměř na každém rohu. Nemluvě o nespočtu velkolepých slavností, které se ve městě pořádají.

Pravidelné lety do Dublinu bez přestupu odlétají z Prahy, Bratislavy a Katovic. Doba letu je zhruba 2 hodiny a 30 minut a cena letenek je také přijatelná. Většinou se cena zpátečních letenek pohybuje kolem tří až tří a půl tisíc. Pokud si po příletu nechcete půjčit auto, pak doporučujeme hromadnou dopravu, která patří k těm nejspolehlivějším v Evropě.

Další výhodou městské dopravy je tzv. Leap Visitor Card, kterou si můžete koupit přes internet nebo ve městě. Rozhodně její koupi zvažte za cenu 19,5 euro můžete využívat městskou dopravu po dobu 3 dnů zcela neomezeně. K vyzvednutí je ihned na letišti v jednom z několika automatů.

Kde se ubytovat

Pro lepší orientaci si Dublin rozdělíme do několika čtvrtí. Pak záleží na vaší preferenci, protože každá část města nabízí něco jiného a každému bude vyhovovat jinak. Každopádně doporučujeme hledat ubytováni s dostatečným předstihem, protože ubytování v Dublinu nepatří zrovna k těm nejlevnějším. Nejlevnější hostely začínají na 500 kč za noc. Průměrná cena za hotelový pokoj se pohybuje kolem 1700 až 2000 korun. Vhodnou alternativou je ubytování přes AirBnb.

Pokud jste ve skrytu duše bohémem, pak vás zaujme umělecká čtvrť The Creative Quarter. Nachází se mezi ulicemi South Williams, George´s Lower Stephen´s a Exchequer. Nabízí nespočet útulných kaváren, restaurací a butiků. Pro noční ptáky, kteří hledají hlavně bohatý noční život je vhodná čtvrť Temple Bar. Najdete jí v centru města, takže jde zároveň o skvělý výchozí bod pro poznávání Dublinu.

Dublin má i svou moderní stránku s futuristickou architekturou a finančním centrem, daleko od turistického centra. Jestliže tedy nejste převratným fanouškem historie a chcete vidět Dublin i z jiné perspektivy, pak se ubytujte v okolí doků – The Docklands. Naopak, pokud se chcete co nejvíce přiblížit životu místních hledejte ubytování na náměstí Merrion a Fitzwillams. Tahle čtvrť není moc navštěvovaná turisty, nabízí mnoho zelených parků a skvělých restaurací.

Booking.com

Nejoblíbenější aktivity

Tak jako každé město i Dublin disponuje řadou míst, která byste při jeho návštěvě měli vidět. Jedním z nich je dublinská Zoo, která mimochodem patří k nejstarším zoologickým zahradám na světě. Na 40 hektarech tu žije zhruba 650 druhů zvířat.

Guinness Storehouse

Tenhle pivovar prostě musíte vidět, rozkládá se na neuvěřitelných 26 hektarech. Po velkolepé prohlídce je pro návštěvníky nachystaná i menší ochutnávka na střeše pivovaru. V roce 2017 se stal pivovar TOP evropskou turistickou atrakcí.

St. Patrick Cathedral

Jak asi všichni víte, patronem Irska je svatý Patrik, a tak se není čemu divit, že největší dublinská katedrála je zasvěcená právě jemu. Stojí na místech původního kostelíka z 5. století, kde svatý Patrik uskutečnil první křty na irském ostrově.

Botanická zahrada

Dublinská botanická zahrada byla založena v roce 1795. Zahrada sloužila pouze pro výzkumné účely členů společnosti, veřejnosti byla otevřena až v roce 1805. Jejím hlavním cílem je shromažďování a zachování sbírek rostlinných druhů za účelem dalšího studia. Vstupné je zdarma.

Rady, které se budou hodit

Irsko je součástí Evropské Unie ale nepodepsalo Schengenskou dohodu, pro vstup do země vám ale postačí občanský průkaz. Peníze si rozměníte na eura a můžete vyrazit. Jak jsme také zmiňovali v začátku článku, je dobré si vyřídit Leap Visitor Card pro neomezený pohyb hromadnou dopravou. Kartičku si můžete vyřídit už před odletem doma, nebo na letišti. Rozhodně si také s předstihem zabookujte pokoj v hotelu i vstupenky na akce, které budete chtít navštívit.

Irové jsou velmi přátelští, avšak nepokoušejte se je naštvat. Při jakékoliv konfrontaci se změní v malé ďáblíky. Často také používají slovo „Sorry“ namísto „Excuce me“ když se na něco dotazují, takže ne, rozhodně se vám za nic neomlouvají. Určitě si s sebou zabalte pláštěnku a vhodnou obuv, protože nejlépe prozkoumáte Dublin po svých.

Sdílet:

Vyhledej ubytování

Booking.com

Nejčtenější z kategorie