Co navštívit tento měsíc

Co navštívit v listopadu: Maynmar – Barma

Rate this post

Maynmar nebo také Barma, je místem, které je od zbytku světa natolik odlišné, že si budete připadat jako na jiné planetě. Je úžasné jak si Barma i po staletích stále uchovává moc překvapit i potěšit ty nejnáročnější cestovatele. Nechte se oslnit monumentálním zázrakem v podobě Šwetigoumské pagody. Pozastavte se nad 4000 stúpami (buddhistické stavby) rozptýlenými napříč pláněmi Pugamu. To vše jsou důležité buddhistické památky v zemi, kde jsou zbožní mniši více ctěni než rockové hvězdy.

Barma je velice pozoruhodnou zemí s četnými chrámy a nedotčenou přírodou v místních horách, a navzdory chudobě zde žijí jedni z nejusměvavějších a nejnápomocnějších lidí. Ovšem dostat se do této země vyžaduje pevné nervy a trpělivost, cesta je totiž daleká.

V minulosti bylo nejběžnější přiletět do Myanmaru z Bangkoku, protože Bangkok bylo jedno z mála míst, kde se dalo vyřídit vízum. Dnes jsou již dostupné lety z více zemí a vízum se dá domluvit elektronicky přes internet. Dá se přiletět na tři mezinárodní letiště, a sice do Yangonu, Mandalay či Naypyitaw. Ceny zpátečních letenek z Prahy se pohybují kolem 21 000Kč, z Vídně kolem 17 000Kč a z Krakova kolem 18 000Kč.

Kde se ubytovat

Barma není nijak drahá, vlastně nejdražší je letenka sem. Možnosti pro ubytování je zde nespočet, dá se sehnat i za méně než 500 korun na noc. Můžete využít penziony, hostely, hotely i luxusní střediska. Samozřejmě rodinné penziony jsou nejlevnější, většinou je najdete na venkově.

Ubytováni stylem AirBnb zde nejspíš nenajdete. Je sice nabízeno ale v Barmě jde o nelegální činnost. Přespání u místních nebo dokonce kempování na divoko je státem zakázané a poměrně tvrdě hlídané. Jelikož listopad nespadá do sezóny, ceny ubytování budou mnohem nižší. Na následující mapce se můžete samo přesvědčit o tom, že ubytování seženete opravdu za babku.

Booking.com

Nejoblíbenější aktivity

Barma nabízí nespočet aktivit a atrakcí, které lze navštívit. Vybrat si mezi nimi je opravdu těžké. Vlastně na každém kroku naleznete něco, co vám vyrazí dech. Nejčastější aktivitou jsou však treky, zvláště pak v oblasti Kalawu. Doporučujeme objednat si průvodce a jít na 3denní trek k Inle Lake, což je jeden z mnoha národních parků, které stojí za to vidět.

Co rozhodně musíte vidět, je město Pugan nebo také Bagan. Jde o starobylé město, které se nachází v Mandalay regionu. Od 9. do 13. století to bylo hlavní město království Pagan. Během 11. a 13. století se zde postavilo více než 10.000 buddhistických chrámů, pagod a klášterů. Dodnes se uchovalo více než 2.200 těchto staveb. Toto místo by neměl rozhodně žádný návštěvník vynechat. Nejlepší způsob, jak prozkoumat okolí chrámů, je na elektrické motorce nebo z horkovzdušného balonu.

Za zmínku také stojí národní park v okolí posvátné hory Mount Popa, který se nachází poblíž Baganu (ideální na jednodenní výlet). Na vrcholu hory se nachází „opičí chrám“.

Kyaiktiyo Pagoda neboli zlatá skála je krásná zlatá pagoda nacházející se na 1.100 m n. m. vysoké hoře. Je to významné poutní místo v Barmě a cesta k ní není zadarmo. Musíte se na ni vyšplhat 11 km dlouhou túrou.

Rady, které se budou hodit

Od ledna 2016 je získání víza do Myanmaru mnohem snazší než kdy předtím. Nyní stačí zažádat o vízum online. Musíte si jej objednat přes oficiální web, e-vizum pak platí 90 dní. Také je třeba říci, že tato země nemá v Česku zastoupení, nejbližší ambasádu naleznete v Berlíně.

Peníze si musíte rozměnit na Manymarský kyat, který je ke koruně velmi šlechetný. Jeden kyat je 0,015 korun. Asi tedy nemusím opakovat, že v Barmě je několikanásobně levněji než u nás. Oběd si tam dáte za 40 korun, láhev kvalitního pití za 25 korun. Pokud se vám bude zdát něco „drahé“ tak můžete klidně smlouvat, jen v případě suvenýrů a oblečení. V restauracích nezapomínejte na spropitné, ovšem až uvidíte místní podmínky budete mít chuť dávat spropitné každému kdo se na vás podívá.

Sdílet:

Vyhledej ubytování

Booking.com

Nejčtenější z kategorie