Co navštívit tento měsíc

Co navštívit v listopadu: Lisabon

5/5 - (1 vote)

Nejzápadnější město Evropy bylo vybudováno na sedmi kopcích, poblíž přístavu, kde se řeka Tagus vlévá do Atlantského oceánu, to je Lisabon. Vůbec není divu, že se nedávno dostal na nejvyšší příčky 20 nejnavštěvovanějších měst na světě. Lisabon splňuje kritéria, která člověk při cestování vyžaduje, čímž předčil ostatní města.

Jakožto hlavní portugalská metropole láká na historické památky, z nichž nejproslulejší je jednoznačně oblast přístavu. Kouzlo Lisabonu spočívá v tom, že je těsně spjatý se svou zlatou historií, která ve městě zanechala stopy v podobě černobílé mozaikové dlažby zvané calçada, úzkých dlážděných uliček posetých secesními kavárnami, překrásně restaurované domy a kostely a v neposlední řadě slavný maurský hrad, který je dominantou celého města. Cestovatele naprosto okouzlí úzké křivolaké uličky města i nostalgické tramvaje, které jsou jedním z nejtypičtějších symbolů města.

Jak se od Lisabonu dostat? Jednoduše, z Prahy létají přímé spoje, o jiném způsobu dopravy ani neuvažujte. Zvláště koncem listopadu vyjdou zpáteční letenky za babku. Od 19. listopadu se zpáteční letenky pohybují kolem 2500 korun.

Kde se ubytovat

Lisabon není tak rozlehlé město, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nicméně díky kopcovitému terénu je doprava napříč městem pomalejší, proto pokud budete vybírat ubytování na kraji města, počítejte klidně se 45minutovým dojížděním do centra. My vám samozřejmě poradíme, kde je ta zlatá střední cesta pro váš pobyt.

Úplně nejlepším místem pro ubytování v Lisabonu je historické centrum okolo hradu Sao Jorge a stanice metra Rossio nebo Cais do Sodre. Hotely v historickém centru jsou srovnatelné s ubytováním v Praze, pokoje začínají na ceně 1700 Kč, když budete mít štěstí seženete ubytování i levněji.

Pokud ale hledáte luxus a patřičný komfort, pak hledejte ubytování v modernější čtvrti okolo nádraží Entre Campos. Najdete zde hotely nadnárodních řetězců. Zlatou střední cestou, kde najdete ubytování za cenu adekvátní službám pak najdete v oblasti Arroios. Oproti centru ušetříte i desítky procent, přitom do něj dojedete za 10 minut metrem.

Booking.com

Nejoblíbenější aktivity

Samozřejmě jako v každé destinaci i v Lisabonu existují místa a atrakce, které musíte vyzkoušet, jinak by to prostě nebylo ono. Jednou z nich je například jízda tramvají. Žluté tramvaje patří k Lisabonu stejně tak jako Karlův most k Praze. Jednoznačně se v nich musíte projet, abyste si však jízdu vychutnali nastupte už na konečné, tramvaj je totiž rychle přeplněná.

Dalším místem, které se vyplatí vidět je Sintra. Nedaleké městečko, kam se každou chvíli dostanete vlakem, má krásné historické centrum, hrad, několik paláců a zahrad, a to vše orámované malebnou zelenou a kopcovitou krajinou. Výlet sem vám zabere celý den.

Když už budete v Lisabonu, pak stojí za to výlet na nejzápadnější pod evropské pevniny, tím je Mys Roca. Dostanete se tam pomocí půjčeného auta nebo hromadnou dopravou

Rady, které se budou hodit

Portugalsko je součástí Evropské unie, tudíž občanka a eura vám budou stačit. Jelikož jde o vyspělé evropské město nemusíte se ničeho zvlášť obávat. Po přesun po městě můžete využít autobus, tramvaje, metro nebo třeba kolejové lanovky. Na všechny druhy dopravy můžete využít integrovanou 60minutovou nebo 24hodinovou jízdenku, nejprve si ale musíte pořídit kartičku Viva Vigam, která stojí 0,50 euro. Na ní si pak budete dobíjet jízdné.

Půjčení aut není na škodu, pokud však plánujete vidět víc, než jen Lisabon. Po hlavním městě si vystačíte s městkou dopravou. Určitě se svezte tramvají číslo 28, projíždí nejturističtějšími a zároveň nejfotogeničtějšími místy.

Sdílet:

Vyhledej ubytování

Booking.com

Nejčtenější z kategorie