Co navštívit tento měsíc

Co navštívit v listopadu: Kuba

5/5 - (1 vote)

Opotřebený ale velkolepý, chátrající ale monumentální, zábavný ale šíleně frustrující. Kuba je ostrovem nedefinovatelné magie, takový princ v kabátu chuďase. Právě tyto bohaté kontrasty činí cestování po ostrově ještě zajímavější. Vítejte na Kubě, karibském ráji plném doutníků, rumu a salsy.

Kuba je největší ostrov souostroví Velké Antily nacházející se v srdci Střední Ameriky. Jeden z posledních států světa ovládaný totalitním režimem láká návštěvníky svou pestrou historií, obdivuhodnou přírodou i specifickou kulturou. Jen na Kubě naleznete plně funkční automobily z 50. let jezdící po poloprázdných silnicích, krásné písečné pláže k odpočinutí si při popíjení světoznámých koktejlů či panenskou přírodu v oblastech vnitrozemských tropických parků.

Jedinou možností dopravy je nepřekvapivě letecká doprava. Pravidelně na Kubu létá Air France z Paříže, kam se dostanete mnoha přípoji, např. i s ČSA. Tato kombinace je velmi komfortní z hlediska celkového času stráveného na cestách – přímý let z Paříže trvá zhruba 10 hodin, do Paříže se pak z Prahy dostanete už za 1 hodinu a 45 minut. Celkem tak cesta nemusí trvat déle než 13 hodin i s přestupem. Spojení na Kubu ale nabízí prakticky každá větší evropská aerolinka. Jelikož listopad nepatří mezi sezónní měsíce, letenky je možné sehnati i za 12 000 korun, jinak se pohybují kolem 20 000Kč.

Kde se ubytovat

Právě na ubytování lze na Kubě velmi ušetřit. Velkou úsporu představuje varianta pro nízkorozpočtové cestovatele, kterou ale jistě rádi využijí i cestovatelé, kteří chtějí poznat místní kulturu. Řeč je o tzv. casas particulares, což jsou pokoje nabízené Kubánci na základě státního povolení. Nejedná se o luxusní záležitost, na druhé straně mají pokoje vše potřebné (vlastní sociální zařízení, klimatizace), jsou čisté, a navíc jste v přímém kontaktu s místními, díky čemuž získáte tipy a rady od těch nejzasvěcenějších. Cena se pohybuje kolem 750Kč za osobu na den.

Když si připlatíte dostanete navíc i snídani, což se už vyrovnává hotelovým pokojům. Pokud ale hledáte luxus, pak jej najdete v Havaně či Varaderu.

Booking.com

Nejoblíbenější aktivity

V každém městě najdete agenturu Cubatour, která nabízí několik možností organizovaných výletů. Často tyto výlety vychází levněji než cesta na vlastní pěst, jelikož těží z množstevních výhod. Součástí těchto výletů pak může být i oběd.

Co ale na Kubu neodmyslitelně patří jsou doutníky, a tak je téměř v každém městě možnost navštívit továrnu na jejich výrobu. Návštěvy jsou však omezené, proto je dobré si hned na začátku pobytu tuto exkurzi naplánovat a koupit si vstup.

Chcete-li vidět něco neobvyklého, pak zavítejte do městečka Trinidad, které vás překvapí vzhledem svých ulic. Díky zvýšenému přílivu turistů se zde radikálně zlepšily služby, zvláště pak gastronomie.

Baracoa je nejvzdálenější východní cíp Kuby a byl objeven v roce 1492 Kryštofem Kolumbem. Dodnes je proslavený údajně nejlepší kuchyní na Kubě. Poblíž města je menší letiště s lety do Havany, případně se sem dostanete autobusem.

Pokud jste zmoženi cestováním či chozením po památkách a hledáte odpočinek, Varadero je místem pro vás. Rozsáhlá písčitá pláž s průzračnou vodou potěší každého, na jídlo pak můžete navštívit místní Bodeguita del Medio, která oproti havanské nestrádá na kráse, je však mnohem levnější a jídlo i pití je zde vynikající.

Rady, které se budou hodit

Pro vstup na Kubu je vyžadováno vízum v podobě turistické karty, které má platnost 30 dnů. Jeho získání je velice snadné – kubánské velvyslanectví v Jinonické ulici 14 v Praze ji vydá na počkání. Co je také důležité vědět je fakt, že Kuba má dvě státní měny, které vás zprvu mohou zmást. CUC neboli pesos convertibles je měna pro cizince, kterou budete využívat téměř při všech platbách v hotelech, restauracích či obchodech, hodnota 1 CUC je zhruba 25 Kč. Naopak CUP jsou kubánská pesos určená pro Kubánce. Jejich hodnota je přibližně rovna českým korunám, v některých pouličních bistrech, tržnicích či na plážích za ně můžete nakoupit velice výhodně.

Pozor na pouliční naháněče, kteří za jakoukoliv i sebevíc špatnou radu očekávají pozvání na pivo/kafe/rum a často je pak problematické se jich zbavit. Co se týče smlouvání, jednoznačně lze doporučit smlouvat s taxikáři, kde jsou prvotní ceny často dost nadsazeny. Stejně tak na trzích se suvenýry lze smlouváním výrazně snížit cenu. Pozor, téměř nikde se nevyskytuje toaletní papír a v obchodech je velmi předražený.

Vyhledej ubytování

Booking.com

Nejčtenější z kategorie