Co navštívit tento měsíc

Co navštívit v listopadu: Etiopie

Rate this post

Ať už vás láká příroda, památky nebo poznávání odlišných kultur, z Etiopie budete nadšení. Vylezte na nejvyšší horu Etiopie Ras Dashen (4550 m n. m.), pozorujte vodopády řítící se z několikasetmetrových útesů a nebojácné skupiny paviánů. Navštivte skalní kostely a kláštery vysoko v horách a užijte si barevné oslavy některého z mnoha svátků ortodoxních křesťanů.

Změřte své síly při nočním výstupu na aktivní sopku Erta Ale, obdivujte nekonečnou solnou pláň a neuvěřitelné barvy a tvary sulfurových jezírek v oblasti Danakilské prolákliny. Nebo navštivte vesnice domorodých kmenů, kde kromě originálních oděvů, zdobení a šperků můžete vidět i tradiční tance a obřady.

Vstupním bodem Etiopie je jediné mezinárodní letiště Bole v hlavním městě Addis Ababě. Chcete-li letět z Prahy, nejlevnější zpáteční letenka je s přestupem a pohybuje se od 16 000 Kč do 22 000 Kč. Samozřejmě záleží na době letu i na slevových akcích, které probíhají velmi nahodile. Ceny letů od našich sousedů vycházejí cenově i časově velmi podobně. Nejlepší čas pro návštěvu Etiopie je právě od listopadu do února, kdy je počasí velmi příznivé.

Kde se ubytovat

Etiopie je v celku turisticky nedotčená, pravý boom tuto zemi teprve čeká. Celkově tu není moc draho, ceny jsou spíše průměrné. Pokud ale budete chtít ušetřit, pak si na návštěvu hlavního města Addis Abedu vyčleňte tak půl dne a rychle pryč. Jakmile se dostanete do míst, kde nejsou velká města, řetězce potravin a restaurací, ušetříte. Dál od hlavního města se k vám budou chovat jako k místním, takže na spoustě věcí ušetříte až polovinu ceny.

Ubytování můžete najít ve formě kempů, které doporučujeme hlavně těm, co jedou do Etiopie za turistikou a jsou velmi soběstační. Většinou jsou kempy poblíž řek, které bývají jediným zdrojem vody, která není pitná a je třeba jí vhodně ošetřit. Místo ke kempování nabízí i některé hotely, ale cena už je téměř srovnatelná s cenou za samotný pokoj v hotelu. Najdete zde ale také penziony, hotely i hostely včetně luxusních resortů. Ceny se pohybují kolem tisícovky na noc za pokoj, ale najdete i ubytování za méně než 500 korun na noc. Nemusíte se bát, i za tak nízkou cenu jsou služby vyhovující.

Booking.com

Nejoblíbenější aktivity

Etiopie je známá především jako kolébka lidstva. Byly zde nalezeny fosilie nejstaršího hominida (odhadované stáří 3,000.000 – 3,900.000 let) – kosterní pozůstatky ženy, která byla nazvaná Lucy. Dnes jsou uloženy v Národním muzeu v Addis Abebě. Vzhledem k dlouhé historii země, ve které se prolínaly křesťanské a muslimské vlivy, je zde i mnoho církevních památek – skalní chrámy v Lalibele, kláštery na jezeře Tana, kostely, katedrály, mešity. Ve městě Aksum je archeologické naleziště se starými stélami. Pojďme si ale vypíchnout to nejlepší.

Národní park Nechisar

Etiopie neoplývá velkým množstvím národních parků s ikonickými africkými zvířaty. Výjimku představuje park Nechisar nacházející se na jihozápadě země. Těšit se můžete na zebry, gazely, africká prasata, paviány či šakaly. Jednou z největších atrakcí pak je jezero Chamo, kde se pravidelně sluní tamní velká populace krokodýlů. Nechisar nabízí kompletní turistické zázemí, počítejte však s vyššími cenami a zdlouhavým přesunem z Addis Abeby.

Národní park Omo

Národní park Omo využívá své odlehlé lokality a nabízí návštěvníkům pohled na tradiční africká etnika tak, jak je známe z cestopisných dokumentů. Nejznámější skupinou žijící v národním parku Omo jsou Mursiové. Ti prosluli především díky výrazným talířům vloženým do rtů. Velká část Mursiů již však v dnešní době tyto tradice dodržuje jen kvůli turistům. Národní park Omo se nachází u hranic s Jižním Súdánem, tudíž počítejte s extrémně dlouhou a nekvalitní cestou a velmi jednoduchou turistickou infrastrukturou.

Addis Abeba

Hlavní město Etiopie sice nepatří mezi turisticky nejzajímavější, avšak nějaký čas v něm pravděpodobně stejně strávíte, tudíž je dobré vědět něco i o něm. Mezi největší lákadla patří dvě muzea – národní a etnologické. Zatímco to první vám za pouhých 10 birrů představí 3,2 milionu let starou kostru Lucy, etnologické muzeum nabízí komplexnější a dražší (100 birrů) sbírky zaměřené na všechny aspekty dnešního i dřívějšího života v Etiopii.

Dalším lákadlem v Addis Abebě jsou pestře zdobené kostely a katedrály – doporučujeme především Medhane Alem cathedral a Holy Trinity cathedral.

Jakmile budete mít zaprášených ulic Addis Abeby dost, vypravte se na okraj města, kde se nachází rekreační oblast Entoto hill. Nejenže tam uvidíte v Addisu věc nevídanou – stromy – ale užijete si i pěknou procházku s výhledy na celé město. Nahoře na vás navíc jako bonus čeká několik tradičních kostelů.

 

Harar

Starobylé město Harar se nachází pouhých 150 km od hranic se Somálskem, tudíž si před cestou vždy zjistěte, jaká je aktuální bezpečnostní situace. Pokud bude vše v pořádku, můžete se těšit na v Etiopii ojedinělou arabskou architekturu, úzké uličky starého města, rozlehlá tržiště či zajímavá muzea. Velká část turistů však do Hararu jezdí díky jinému zážitku – za pouhých 100 birrů (plus drobné pro taxikáře) se můžete těsně po setmění zúčastnit venkovního krmení divokých hyen. Místní hyena man vám nejdříve ukáže, jak zvířata krmí on, načež dá zájemcům maso na špejli a nechá je, aby si hyeny také nakrmili. Největší odvážlivci si poté mohou jednu z volně žijících šelem nechat vyskočit na záda.

Pohoří Simien

Nejvyšší etiopské pohoří dosahuje v maximálním bodu výšky 4.550 m, díky čemuž se jedná o jedno z mála míst v Africe, kde lze spatřit sníh. Především však turisté do těchto končin jezdí díky krásným trekům přes vysoké náhorní plošiny přecházející v rozlehlá údolí. Když budete mít štěstí, můžete spatřit vzácné paviány dželada či vlčky etiopské. Simien Mountains jsou poměrně odlehlé a abyste se k nim dostali, musíte letět buď do Aksúmu, nebo Gondaru a odtud pokračovat po zemi. Na samotný trek je vhodné najmout si průvodce.

Lalibela

Pokud do Etiopie míříte na kratší dobu, rozhodně nevynechejte Lalibelu. Městečko ležící asi 340 km od Addis Abeby. Nejzajímavější jsou kostely vytesané do skály. Je jich rovných 13 a jejich monumentalita doopravdy nadchne.

Rady, které se budou hodit

Oficiální měnou je etiopský birr, který je vázán na americký dolar a není volně směnitelný. Jeho kurz je kolísavý a pohybuje se v přepočtu kolem 0,7 až 1,3 Kč. Nejlepší možností je letět do Etiopie již s vyměněnou hotovostí. Hlavně u sebe mějte co nejvíc drobných. Tak jako v Egyptě, platí se za úplně všechno. Platební karty můžete rovnou nechat doma, kromě hlavního města je nikde nevyužijete. Smlouvání je samozřejmost.

Doporučujeme se nechat naočkovat proti žloutenkám, tyfu a tetanu, případně si nechat zkontrolovat, zda je vaše očkování stále platné. Dále doporučujeme očkování proti průjmům a choleře. Rozhodně pijte pouze balenou vodu a dbejte zvýšené osobní hygieny.

Kriminalita je všudypřítomná, zejména ve velkých městech. Mějte oči na pozoru před kapsáři. Ti k získání peněz od turistů využívají dva rozšířené triky – plivání a prodej kapesníků. Sofistikovanější je první trik; náhodný kolemjdoucí na vás nejdříve „omylem“ plivne nějakou hmotu, kterou zrovna žvýkal, načež se vám omlouvá a pomocí ubrousků začne plivanec z vašeho oblečení utírat. Zatímco vy berete celou událost jako nehodu, kapsář vám jednou rukou utírá plivanec a druhou krade peněženku. Jednoduchá rada tedy zní – jakmile na vás někdo „omylem“ plivne, okamžitě z místa odejděte, a hlavně na sebe nenechte sahat.

Pozor si také dejte na malé děti, vypadají nevinně ale z jednoho dítěte je najednou dalších deset, kteří vás obestoupí a vy pak nestihnete ohlídat vaše věci. Čím více se vydáte na venkov, tím menší kriminalita kolem vás bude.

Sdílet:

Vyhledej ubytování

Booking.com

Nejčtenější z kategorie